Skip to content Skip to footer

Zasady korzystania z wózków widłowych

Wózki widłoweObsługa wózków widłowych może z pozoru wydawać się nieskomplikowana. W praktyce narzuca jednak konieczność znajomości wielu zasad związanych z prawidłowym użytkowaniem tych maszyn. Należy także pamiętać, że przeglądy wózków widłowych oraz ich naprawy to obowiązek spoczywający na każdym właścicielu. Co jeszcze warto wiedzieć na temat obsługi wózków widłowych?

Wózki widłowe – zasady korzystania

Ponieważ wózki widłowe to pojazdy kołowe, napędzane silnikiem, pod wieloma względami przypominające niewielkie samochody, konieczne jest posiadanie określonych uprawnień do ich prowadzenia. Osoba, która zajmuje się obsługą takich maszyn, przed rozpoczęciem pracy musi założyć odpowiedni strój roboczy (w jego skład wchodzi m.in. zabezpieczenie głowy w postaci kasku, a także kamizelka odblaskowa) oraz dokonać kontroli pojazdu. W przypadku zauważenia jakiejkolwiek nieprawidłowości zabronione jest korzystanie ze sprzętu – potrzebny jest wówczas dobry serwis wózków widłowych. Ponadto przepisy prawne narzucają obowiązek systematycznego sprawdzania stanu technicznego wszystkich maszyn. Przeglądy wózków widłowych wykonuje się w większości przypadków co 30 lub 60 dni (czasem nieco rzadziej). Obsługa takiego sprzętu wymaga dużej ostrożności, odpowiedzialności, uwagi, umiejętności panowania nad prędkością, zachowania odstępów, prawidłowego ulokowania i zabezpieczania ładunku. Oczywiście zasad użytkowania jest tu znacznie więcej, dlatego do pracy na tym stanowisku niezbędny jest odpowiedni kurs.

Naprawa wózków widłowych Śląsk

Każdy właściciel odpowiada bezpośrednio na stan urządzeń w swojej firmie oraz za bezpieczeństwo jej pracowników. Powinien zatem znaleźć dobry serwis wózków widłowych, który zajmie się urządzeniami. Co należy do najczęściej wykonywanych usług? Naprawa wózków widłowych Śląsk oferuje niemal wszystko, co związane jest z użytkowaniem, obsługą i serwisowaniem takiego sprzętu. Najważniejsze, że wszystko przeprowadzane jest przez wykwalifikowanych techników, którzy nie będą mieć problemu ze zdiagnozowaniem awarii, generalnym remontem maszyny, regeneracją akumulatora, wymianą hydrauliki, oleju lub opon, naprawą zawieszenia czy skrzyni biegów. Do oferty zaliczają się także przeglądy wózków widłowych, które zresztą muszą być odnotowane w odpowiedniej dokumentacji. Wszystkie usługi i proponowane części zamienne objęte są oczywiście gwarancją. W wielu wypadkach można liczyć również na otrzymanie egzemplarza zastępczego na czas naprawy. Dobry serwis wózków widłowych działa jednak dość szybko, przez co klienci nie są zmuszeni do długich oczekiwań na swój sprzęt.