Alkomat elektrochemiczny to w rzeczywistości alkomat z sensorem elektrochemicznym. W sprzedaży dostępne są także alkomaty półprzewodnikowe, które są jednak mniej czułe.
Czym jest alkomat elektrochemiczny?
Warto zwrócić uwagę na fakt, że czułość to podstawowa cecha alkomatu, która umożliwia uzyskanie precyzyjnych wyników. Jeżeli chodzi o alkomaty z sensorem półprzewodnikowym to wyniki są prezentowane z dokładnością do dziesiętnych lub setnych części promila. Alkomaty elektrochemiczne wypadają pod tym względem zdecydowanie lepiej, ponieważ są w stanie zaprezentować wynik z dokładnością do tysięcznych części promila.
Drugim bardzo ważnym parametrem jest dokładność. Od tego zależy błąd pomiaru, dlatego warto wziąć to pod uwagę wybierając Alkomat elektrochemiczny. Alkomaty elektrochemiczne w tej kategorii również wypadają lepiej od alkomatów z sensorem półprzewodnikowym. Najtańsze alkomaty elektrochemiczne osiągają taką dokładność, jak najlepsze alkomaty półprzewodnikowe.
Profesjonalne alkomaty
Z kolei najtańsze alkomaty półprzewodnikowe mają aż 20-procentową granicę błędu. Policja korzysta z alkomatów elektrochemicznych o jeszcze większej dokładności, dzięki czemu błąd pomiaru jest tak naprawdę minimalny. Dlatego wyniki policyjnych pomiarów alkomatem odzwierciedlają zazwyczaj w stu procentach stan rzeczywisty. Warto zwrócić uwagę na fakt, że alkomaty półprzewodnikowe są dużo tańsze niż alkomaty elektrochemiczne. Najtańsze modele można kupić nawet za kilkadziesiąt złotych. Alkomaty elektrochemiczne potrafią być nawet kilkanaście razy droższe, dlatego różnica jest naprawdę duża. Do własnego użytku nie jest jednak potrzebny profesjonalny alkomat, dlatego wystarczy podstawowy alkomat elektrochemiczny, który można dostać za kilkaset złotych. Stabilność sensora w czasie użytkowania również odgrywa ważną rolę i jest dość ważnym parametrem. Mała stabilność sensora oznacza, że trzeba go będzie często kalibrować. Jeżeli chodzi o stabilność to alkomaty elektrochemiczne również wypadają lepiej od alkomatów półprzewodnikowych. Alkomaty półprzewodnikowe powinny być kalibrowane co 200 pomiarów lub raz na sześć miesięcy.