Większość zwierzaków spaceruje na smyczach lub posłusznie wraca do właścicieli. Jeśli jednak pies należący do Ciebie lub kogoś bliskiego lubi uciekać i chcesz mieć pewność, że wróci z takich samowolnych wycieczek – sprezentuj mu identyfikator dla psa.
Jaki identyfikator kupić?
Rynek artykułów dla zwierząt jest niezwykle bogaty i daje pewność, że każdy znajdzie coś, co wpadnie mu w oko. Jednak oprócz walorów estetycznych, identyfikator dla psa ma przede wszystkim zapewnić zwierzakowi bezpieczny powrót do domu.
W sprzedaży są identyfikatory zakręcane, w środku których umieszcza się małe karteczki z danymi kontaktowymi do właściciela. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodną opcją, gdy często zmieniamy numer, jednak karteczkę w takim identyfikatorze należy odpowiednio zabezpieczyć przed wilgocią – na przykład zawijając ją w folię spożywczą. Warto również pamiętać, że takie identyfikatory lubią się rozkręcać, szczególnie jeśli pies często zwiedza gęste zarośla.
Drugim typem identyfikatorów są identyfikatory z danymi właściciela wydrukowanymi lub wygrawerowanymi. Takie rozwiązanie zapewnia zdecydowanie większą trwałość zawartych na identyfikatorze danych, jednak sprawia, że w razie zmiany danych kontaktowych trzeba zainwestować w nowy.
Chip to niewystarczające zabezpieczenie
Większość psów posiada wszczepione chipy, jednak nie jest to rozwiązanie wystarczająco zabezpieczające z kilku powodów – choćby dlatego, że aby sprawdzić dane kontaktowe zawarte na chipie, należy udać się do gabinetu weterynaryjnego, w którym można go zeskanować przy pomocy specjalnego czytnika.
Znalazca psa nie zawsze ma możliwości, aby zaprowadzić zwierzaka do weterynarza lub może się go bać, co jest całkiem zrozumiałe w przypadku obcego psa. Chipy niekiedy przemieszczają się pod skórą i wówczas ich zeskanowanie jest wręcz niemożliwe.
Choć obowiązek chipowania jest bardzo dobrym rozwiązaniem i zwiększa szanse, że zwierzę bezpiecznie wróci do domu, zdecydowanie lepiej zastosować dodatkowe środki ostrożności.
Jak zabezpieczyć identyfikator?
Po pierwsze – zamocować go na bardzo mocnym kółeczku, które nie rozegnie się, gdy pies o coś zahaczy. Dzięki temu, identyfikator nie zaginie podczas wycieczki czy spaceru.
Po drugie – należy często upewniać się, że dane się nie zatarły lub że w identyfikatorze zakręcanym – karteczka nie wypadła.
Identyfikatory dla psa dostępne są w ofercie Grawernia.pl.