Skip to content Skip to footer

Wzierniki ginekologiczne – czym są?

Wziernik to zdecydowanie jeden z najważniejszych przyrządów, które są używane przez ginekologa. To urządzenie pozwala lekarzowi na bardzo szczegółowe zbadanie środka pochwy. Wzierniki dopochwowe w dzisiejszych czasach nie kojarzą się już z bólem. Z tego artykułu dowiesz się, czym są wzierniki oraz jakie są ich rodzaje.

Czym jest wziernik ginekologiczny?

Nowoczesny wziernik ginekologiczny jest złożony z dwóch ramion, które łączy zawleczka. Taka konstrukcja umożliwia ginekologowi rozszerzenie pochwy i dokładnie zbadanie jej wnętrza. Warto zwrócić uwagę na fakt, że końcówki ramion są zaokrąglone, aby nie uszkodziły delikatnej błony śluzowej narządów rozrodczych. Postęp medycyny sprawił, że ginekolodzy coraz częściej używają jednorazowych wzierników ginekologicznych. Są one higieniczne i sterylne oraz zmniejszają potencjalne ryzyko infekcji pacjentki. Wzierniki ginekologiczne jednorazowe mają wiele zalet:
1. są bardzo proste w obsłudze,2. są łatwe do utylizacji,3. występują w wielu rozmiarach, co minimalizuje dyskomfort pacjentek,4. są wykonane z bezpiecznych materiałów,5. są przezroczyste, co ułatwia dokładną obserwację pochwy i szyjki macicy,6. zmniejszają ryzyko infekcji.

Rodzaje wzierników ginekologicznych

Na rynku stacjonarnym i internetowym występuje wiele rodzajów wzierników ginekologicznych. Pierwszy podział dotyczy rozmiarów: XXS, XS, S, M, L – wpływa to korzystnie na komfort pacjentek, ponieważ każda jest zbudowana inaczej i nie powinno się używać jednego uniwersalnego rozmiaru. Kolejny podział bierze pod uwagę konstrukcję narzędzia: wzierniki rurkowe, wzierniki dwuskrzydłowe, wzierniki łyżkowe. Ostatni podział dotyczy wielokrotności użytkowania. Wzierniki jednorazowe są wykonane z przezroczystego materiału. Ich zaletami jest możliwość dokładnej obserwacji narządów płciowych oraz dostępność, czy brak przymusu ich późniejszej sterylizacji. Natomiast wzierniki wielorazowe zazwyczaj wykonane są z metalu i można ich używać wielokrotnie. Co więcej, wymagają one oburęcznego posługiwania się narzędziem. Warto korzystać z usług tylko i wyłącznie renomowanych producentów wzierników, którzy długo działają na rynku i cieszą się zadowoleniem wśród swoich klientów.