Skip to content Skip to footer

Wady i zalety opakowań z tworzyw sztucznych. Czemu warto z nich korzystać?

Tworzywa sztuczne odgrywają obecnie najważniejszą rolę w produkcji różnego rodzaju opakowań do transportu i magazynowania towarów. Wykonuje się z nich między innymi pełne, zamykane kontenery o zróżnicowanej wielkości i przeznaczeniu, kosze do wyrobów piekarniczych i cukierniczych, skrzynki na owoce, zbiorniki na ciecze oraz produkty sypkie i nie tylko. Czemu jednak producenci tak chętnie sięgają właśnie po plastik?

Zalety i wady tworzyw sztucznych – bardzo niska waga

Przed wynalezieniem i upowszechnieniem plastiku, opakowania transportowe zwykle wykonywano z drewna i jego pochodnych, a także metalu. Zalety i wady tworzyw sztucznych sprawiły jednak, że znaczenie tych materiałów znacznie spadło. Jedną z najważniejszych z nich była z całą pewnością niewielka gęstość tworzyw przy zachowaniu dużej wytrzymałości. Mała waga opakowań – zwykle ponadto posiadających strukturę ażurową – to duże ułatwienie dla osób odpowiedzialnych za rozładunek i załadunek towarów. W niektórych przypadkach może ponadto zmniejszyć obciążenie auta nawet o kilkadziesiąt kilogramów, a to przekłada się na duże oszczędności paliwa – zwłaszcza, jeśli porównamy je z tym, jakie są wady i zalety drewna.

Wady i zalety opakowań z tworzyw sztucznych – różnorodność

Jak już wspomnieliśmy na samym początku tego artykułu, opakowania plastikowe dostępne są w szerokiej gamie wzorów, odpowiednich do transportu butelek różnej pojemności, owoców i warzyw, pieczywa, produktów sypki, cieczy i wielu innych towarów. Wymieniając Wady i zalety opakowań z tworzyw sztucznych nie sposób o tym zapomnieć.

Zalety i wady tworzyw sztucznych – niezawodność

W tekście o zaletach i wadach tworzyw sztucznych należy wspomnieć też o niezawodności wykonanych z nich opakowań. Plastik jest bardzo odporny na działanie wilgoci, a w kontakcie z promieniami słonecznymi dochodzi jedynie do blaknięcia kolorów, bez wpływu na funkcjonalność. Analizując wady i zalety drewna nietrudno zaś zauważyć, że jest ono bardzo wrażliwe na wspomniane czynniki.

Wady i zalety opakowań z tworzyw sztucznych – oszczędność miejsca

Na końcu listy wad i zalet opakowań z tworzyw sztucznych wspomnijmy jeszcze o konstrukcji większości z nich, umożliwiającej wygodne i bezpieczne składowanie wielu skrzynek czy kontenerów na sobie. Pozwala zaoszczędzić to sporo miejsca w samochodzie lub na magazynie.