Skip to content Skip to footer

Urodziny dla dzieci jak za naszych czasów?

Gdy my sami, dziś dorośli ludzie posiadający własne rodziny, mieliśmy urodziny, wydawało nam się mniej problematyczne ich zorganizowanie. Nie istniała żadna rywalizacja rodziców o to, które dziecko w szkole będzie miało lepszą imprezę, kto wyda na nią więcej pieniędzy, czy kto da lepszy prezent solenizantowi.

Jak to kiedyś bywało

Jako dzieci mogliśmy pewnych kwestii nie dostrzegać, ale pewne jest, że rzeczywiście dwadzieścia czy trzydzieści lat temu urodziny dla dzieci organizowało się w inny sposób. Zapraszało się samodzielnie kilkoro ulubionych znajomych na urodziny do swojego domu. Tam mama solenizanta piekła tort, szykowała kanapki, słone paluszki, gazowane napoje. Dzieciaki dostawały kilka godzin swobodnej zabawy, bo rodzice uczestników byli umówieni na odebranie dziecka o konkretnej wieczornej godzinie. Zostawiało się urwisy na kilka godzin same sobie – świetnie potrafiły się bawić zabawkami solenizanta lub jego nowymi prezentami.

Jak jest dzisiaj

Dziś zabawy kilkulatków są bardziej kontrolowane i w niewielu przypadkach odbywają się w domu rodziców. Specjalne sale zabaw organizują urodziny dla dzieci w miejscach, które są przystosowane do bezpiecznej, nieskrępowanej zabawy. Jednocześnie wszystko odbywa się w pełni kontrolowany sposób, a rodzice obecni są na imprezie, popijając kawę w osobnym pomieszczeniu.

Choć dzisiejsze urodziny dla dzieci są o wiele lepiej przemyślane i nie sprawiają, że w jedno popołudnie mieszkanie solenizanta zmienia się w pobojowisko, to jednak te dawne imprezy urodzinowe miały w sobie jakiś urok. Dzieci świetnie bawią się niemal w każdych warunkach – na polu na wsi, u mamy w ogródku, ze zwierzętami na spacerze, w mieszkaniu w bloku, czy na placu zabaw. Wystarczy dać im do tego kilku kolegów i kilka godzin swobody. Oczywiście organizowanie kulturalnych urodzin dla dzieci też ma swoje plusy. Gdyby było inaczej, sale zabaw dla dzieci nie cieszyłyby się tak ogromnym zainteresowaniem wśród rodziców! ich niepodważalną zaletą jest zorganizowanie kompletnej zabawy, włącznie z animatorami, dekoracjami i przekąskami oraz muzyką, kompletnie bez ingerencji ze strony rodziców. To sprawia, że w dzisiejszym zabieganym świecie nie musimy angażować się w organizowanie urodzin dla swej pociechy.

Artykuł przygotowany we współpracy z Uniwersytetem Rozwoju