W czasie każdej operacji chirurgicznej stosowane są szwy chirurgiczne, które pomagają zbliżyć do siebie rozcięte warstwy skóry, wspierając leczenie i gojenie się ran.
Nici chirurgiczne – grubość
Szwy chirurgiczne ze względu na swoją grubość mają różne zastosowanie. Nici chirurgiczne można podzielić na trzy podstawowe kategorie:
– cienkie – szew chirurgiczny cienki ma grubość od 11/0 do 3/0 w systemie USP oraz średnicę od 0,01 mm do 0,24 mm. Cienkie stosowane są podczas zabiegów okulistycznych oraz chirurgii plastycznej i mikrochirurgii,
– średnie – nici średnie mają rozmiar od 2/0 do 2 USP oraz średnicę od 0,25 mm do 0,5 mm. Nici o średniej grubości stosowane są do zaopatrywania ran o dużym napięciu. Najczęściej zaleca się je do stosowania podczas zabiegów chirurgii skóry oraz w położnictwie,
– grube – szwy grube mają rozmiar od 3 do 7 USP, a ich grubość wynosi od 0,6 do 1,09 mm. Szwy te są bardzo wytrzymałe na rozciągnięcia i powodują duży uraz tkanki podczas szycia. Stosowane są one w chirurgii ortopedycznej do przeszywania dużych struktur.
Cechy dobrej jakości nici chirurgicznej
Szew chirurgiczny musi być sterylny i mieć jednowłóknową strukturę, co spowoduje, że będzie on łagodny dla tkanek. Szew ten musi być także odpowiedni do każdego rodzaju tkanki i zapewnić wysoką siłę utrzymania tkanki po zszyciu. Szew podczas jego użytkowania nie może generować ryzyka infekcji i najlepiej jakby był materiałem wchłaniającym, by nie sprawiał problemów po spełnieniu swojej funkcji.
Jak dobrać odpowiednią nić chirurgiczną?
Podczas wyboru nici chirurgicznej należy wziąć pod uwagę rodzaj tkanki, która będzie do siebie zbliżana podczas szycia. Kolejnym ważnym aspektem jest rodzaj materiału z jakiego nić jest wykonana oraz stopień jej wchłanialności, a także rodzaj struktury nici, który może być jedno lub wielowłókniowy. Podczas wyboru nici ważna jest także jej grubość oraz rozmiar szwu, a także kolor. Chirurg podczas wyboru szwu zwraca także uwagę na łatwość jego wiązania oraz jego wytrzymałość, a także na plastyczność. Nić chirurgiczna dobierana jest pod względem zminimalizowania reakcji tkankowej jaka zajść może podczas szycia. Chirurg zwraca również uwagę na zastosowanie nici, które odpowiadają sile naturalnej tkanki.