Skip to content Skip to footer

Przystąpienie do współpracy z biurem projektowym

Poszukując odpowiedniego biura budowlanego w celu zamówienia danego projektu, warto dokonać w tej kwestii świadomego wyboru. Każdego roku powstaje coraz więcej nowych firm tego typu, dlatego też zdecydowanie się na współpracę z danym biurem może nastręczać nie lada problemów. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto w pierwszej kolejności zapoznać się z opiniami klientów lub też odnaleźć nazwę firmy w internetowych rankingach najlepszych biur projektowych.

Wybór odpowiedniego biura projektowego


Profesjonalne biuro projektowe posiada wszelkie uprawnienia w zakresie projektowania poszczególnych rodzajów obiektów i konstrukcji. Warto to więc najpierw zweryfikować. Należy również pamiętać, że im dłużej dane biuro projektowe znajduje się na rynku, tym większe jest jego doświadczenie w dziedzinie wykonywania fachowych projektów. Aby dowiedzieć się, kiedy powstała konkretna pracownia, wystarczy zajrzeć w tym celu do krajowego rejestru firm. Poza tym niezwykle przydatną kwestią może okazać się również zapytanie o specjalizację architekta, który miałby wykonać wybrany projekt.

Analiza oferty biura projektowego i pozostałe ważne aspekty


Następnie dobrze byłoby zainteresować się także stopniem różnorodności jego oferty. Wiele biur projektowych oferuje bardziej kompleksowe usługi, podczas gdy inne zajmują się jedynie wybranymi aspektami konstrukcyjno-budowlanymi, takimi jak między innymi: projekty instalacji sanitarnych czy też projektowanie wentylacji. Najważniejsze jednak, aby projekt przyszłego obiektu, jaki przedstawia architekt, był spójny z wizją inwestora. W przeciwnym razie może dojść do popełnienia wielu niepotrzebnych błędów, związanych na przykład z kwestią przestrzegania przepisów prawnych.

Tworzenie projektów instalacji sanitarnych oraz projektowanie wentylacji


Projektowanie wentylacji powinno być dopracowane w każdym najmniejszym detalu. Do jej głównych zadań należy bowiem przede wszystkim utrzymanie powietrza w każdym pomieszczeniu na poziomie zbliżonym do poziomu naturalnego. Jeśli chodzi zaś o odpowiednie planowanie konstrukcji przed przystąpieniem do budowy konkretnego obiektu, podobnie rzecz ma się z projektami instalacji sanitarnych. Projekty instalacji sanitarnych związane są nie tylko z poprawnym funkcjonowaniem konstrukcji łazienkowych. Oprócz tego są to również między innymi: instalacje grzewcze, gazowe, wentylacyjne i klimatyzacyjne. Jakakolwiek pomyłka architekta może skutkować w przyszłości bardzo poważnymi konsekwencjami w trakcie użytkowania lokalu.