Skip to content Skip to footer

Przyczyny, rodzaje i sposoby leczenie trądziku

Trądzik twarzy przez wielu utożsamiany jest z problemem skórnym typowym dla nastolatków. Tymczasem istnieje wiele rodzajów trądziku – większość może wystąpić niezależnie od wieku. Obserwując u siebie niepokojące zmiany, warto nie zwlekać z wizytą u dermatologa. Trądzik nie tylko źle wpływa na stan cery, ale też jest źródłem kompleksów i złego samopoczucia.

Przyczyny powstawania trądziku

Bezpośrednią przyczyną trądziku jest zaburzona praca gruczołów włosowo-łojowych. Dochodzi do produkcji nadmiernej ilości sebum, a w konsekwencji rozwija się stan zapalny, którego objawem są widoczne na skórze krosty. Zaburzenie wydzielania sebum pośrednio powodują m.in. zmiany hormonalne, stres, nieodpowiednia dieta, nieprawidłowa pielęgnacja cery czy zanieczyszczenie środowiska. Trądzik najczęściej pojawia się na twarzy – zwłaszcza w tzw. strefie T (na czole, nosie i brodzie). Stany zapalne mogą obejmować jednak również żuchwę czy policzki. Zdarza się, że krosty pojawiają się na plecach czy ramionach.

Rodzaje i leczenie trądziku

Trądzik ma rożne odmiany. Proces powstawania krost wygląda tak samo, inna jest natomiast przyczyna wydzielania nadmiaru sebum. U osób w okresie dojrzewania najczęstszy jest trądzik młodzieńczy spowodowany gwałtownymi zmianami hormonalnymi. Ten problem dermatologiczny, w różnej skali, dotyka ponad 80% nastolatków. Inne rodzaje trądziku to ropowiczy związany z torbielami ropnymi, trądzik skupiony (głównie u mężczyzn) czy trądzik różowaty, do którego predysponują geny.Jak wygląda leczenie trądziku? Wszystko zależy od rodzaju i zakresu zmian. Dermatolog ustali ich przyczynę, a następnie wdroży odpowiednie leki w formie maści, a rzadziej także leków doustnych. Poinformuje również o czynnikach zaostrzających chorobę, jak niewłaściwa dieta czy pielęgnacja oraz stres.

Jak dbać o cerę trądzikową? Odpowiednia pielęgnacja

Jeśli leczenie trądziku ma być skuteczne, musi być kompleksowe. Nie wystarczy wdrożenie antybiotykoterapii, bo na stan cery ma wpływ wiele czynników. Pacjent powinien zadbać o zdrową, dobrze zbilansowaną dietę, a przede wszystkim – o regularną i właściwą dla potrzeb cery trądzikowej pielęgnację. Czasem przydatne okazują się nawet specjalne urządzenia do leczenia trądziku.

W leczeniu trądziku pielęgnacja odgrywa kluczową rolę. Skóra musi być dogłębnie oczyszczana, by na jej powierzchni nie rozwijały się zaostrzające stan zapalny bakterie. Konieczne jest też nawilżenie i odżywienie. Najlepsze w leczeniu trądziku będą dermokosmetyki dedykowane skórze trądzikowej.