Pełna automatyzacja procesów produkcyjnych jest już obecna w bardzo wielu nowoczesnych zakładach przemysłowych. Roboty przemysłowe pozwalają znacznie przyspieszyć etapy wytwarzania, kontrolowania i pakowania różnorodnych produktów oraz w znacznym stopniu ograniczyć siłę ludzką. Jest to sprawne i ergonomiczne rozwiązanie dla wielu inwestorów.
Roboty kartezjańskie – co to takiego?
Tego rodzaju roboty przemysłowe to zaawansowane technologicznie urządzenia, które działają na zasadzie kombinacji kilku osi liniowych. Ich główne zadanie to realizacja wielowymiarowego ruchu, jaki odbywa się podczas procesów produkcyjnych. Dostępne są w kilku wersjach, które są najbardziej optymalne do konkretnego etapu produkcji.
Najważniejszy podział dotyczy ilości osi, na których roboty kartezjańskie pracują. Z tego względu można wyróżnić wśród nich urządzenia liniowe, niskoprofilowe oraz przestrzenne. Liniowe stosowane są w w pionowych płaszczyznach roboczych. W niskoprofilowych ruch realizowany jest w kierunkach XY. Roboty kartezjańskie przestrzenne są zazwyczaj 3-osiowe i ruch realizowany jest na zasadzie XYZ. Możliwe jest zastosowanie również dodatkowych osi.
Główne obszary zastosowania
Roboty kartezjańskie mogą pracować na różnorodnych etapach produkcji. Ich głównym celem jest optymalizacja czasu pracy, dlatego te roboty przemysłowe mogą przenosić, ładować, pakować, skanować, grawerować, obrabiać, ciąć, podnosić czy układać.
Roboty kartezjańskie mogą służyć również jako ploter, obrabiarka czy laser. Niezastąpione są do pozycjonowania, dozowania. Sprawnie pracują na etapie produkcji, kontroli, pakowania czy przeładunków.
Są idealne do prac wymagających powtarzalnego układania.
Zalety tego rozwiązania technologicznego
Jedną z najważniejszych zalet robotów kartezjańskich jest optymalizacja czasu pracy oraz znaczne ograniczenie siły ludzkiej. Czynności wcześniej wykonywane przez pracowników fizycznych, mogą zostać prawie całkowicie zautomatyzowane.
Roboty kartezjańskie to również niezwykła wygoda i ergonomia. Pozwalają na znacznie zaoszczędzenie przestrzeni, ponieważ pracują nad powierzchnią roboczą w odróżnieniu do na przykład robotów przegubowych, które potrzebują miejsca do zainstalowania.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec.