Skip to content Skip to footer

Jak dobrać podkład do typu cery – praktyczne porady

Dobry podkład do twarzy powinien jednocześnie upiększać i pielęgnować skórę. Właściwie dopasowany do jej potrzeb kosmetyk zakryje jej niedoskonałości i odejmie lat, a przy okazji zapewni piękny blask i rozjaśni buzię. Inne podkłady do twarzy sprawdzą się na cerze suchej, a inne na tej tłustej. Należy zdawać sobie z tego sprawę.

Podkłady do cery suchej

Skóra sucha często bywa ściągnięta po myciu. Pojawiają się na niej liczne mocno przesuszone miejsca i tzw. „suche skórki”, które lubią występować zwłaszcza w okolicach nosa i brody. Dobrym dla niej podkładem będzie ten o płynnej konsystencji, czyli występujący pod postacią mleczka bądź fluidu – bardzo łatwo można go rozprowadzić na skórze palcami.

Szukając dobrego podkładu do skóry suchej, na pewno warto też spojrzeć na jego skład i zwrócić uwagę na to, by pojawiły się w nim substancje o nawilżającym działaniu. Będzie to przede wszystkim witamina E, która przy okazji ochroni cerę przed wysuszeniem.

Podkłady do cery tłustej

Cera tłusta jest przeciwieństwem tej suchej. Bardzo szybko ulega przetłuszczeniu, zwłaszcza w sferze „T”, czyli na nosie, brodzie oraz czole. Podkłady do twarzy tłustej powinny mieć lekką konsystencję, aby nadmiernie nie obciążać skóry. Dodatek silikonu w składzie sprawi, że przy okazji zapewnią one gładki wygląd cery i sprawią, że niedoskonałości staną się mniej widoczne.

Posiadaczki cery tłustej zwykle też chwalą sobie specjalne fluidy matujące, w których składach występują substancje zdolne do pochłaniania sebum. Produkty tego rodzaju mogą zawierać naturalne wyciągi z ziół – np. szałwii.

Podkłady do cery wrażliwej

W klasycznych podkładach do twarzy występuje na ogół spora ilość takich substancji, które mogą niestety podrażniań skórę, zwłaszcza tą, która z natury jest wrażliwa. W przypadku posiadania takiej cery zawsze należy wybierać kosmetyki o jak najprostszym i jak najkrótszym składzie. Im bardziej naturalny on będzie, tym oczywiście lepiej.

A dobry podkład nie musi wcale zawierać konserwantów, substancji zapachowych czy dodatkowych ulepszaczy. Ostatnio nawet światowej sławy marki wprowadzają do swoich ofert kosmetyki lekkie i naturalne. Są to m.in. podkłady mineralne, które fantastycznie pielęgnują skórę wrażliwą.

Podkłady do twarzy dostępne są w ofercie Kosmetykizameryki.pl.