Skip to content Skip to footer

Płozy w skrzyniopalecie – innowacja, czy rzeczywistość?

Przeglądając dostępne w Internecie oferty skrzyniopalet plastikowych, można odnieść wrażenie, że wprowadzenie do ich konstrukcji płóz jest rozwiązaniem innowacyjnym i niestandardowym. W rzeczywistości płozy są bardzo dobrze znane (chociażby z konstrukcji drewnianych), ale swoje zalety i tak mają.

Konstrukcja i jej wzmocnienie

Skrzyniopalety wyposażone w płozy są znacznie odporniejsze na przeciążenia, niż ich płaskie odpowiedniki. Zabudowanie płóz przedkłada się na lepsze przenoszenie masy i… możliwość układania ich w stosy.

Dzięki płozom dolna płaszczyzna skrzyniopalety nie jest tak narażona na przeciążenia, wynikający chociażby z nierówności podłoża. Bądź co bądź mówi się tu o obciążeniach przekraczających (w wariancie statycznym) 1000 kg. Poza tym płozy ułatwiają transport, stając się naturalnym i wzmocnionym oparciem dla widełek pojazdów widłowych. Skrzyniopalety plastikowe jednego producenta są często kompatybilne z innymi analogicznymi rozwiązaniami, dlatego – za pomocą płóz – można je z łatwością usadawiać na stosach.

Lita podstawa warunkiem trwałości

Zdecydowana większość plastikowych skrzyniopalet wyposażonych w płozy posiada lite dno. Kwestia ta – choć przez wielu pomijana – ma istotny wpływ na strukturę skrzyni i bezpieczeństwo towarów.

Lite podłoże znacznie lepiej znosi duże obciążenia, niż jego odmienne wersje. Oczywiście należy tu pominąć kwestię charakterystyki towaru, który to w przypadku podłoża litego może mieć dowolną formę (w tym sypką i płynną). Lite podłoże daje też możliwość zabudowania dodatkowych akcesoriów, w tym kranów spustowych. Nie bez znaczenia jest też jego odporność na przeciążenia w trakcie transportu. Lita podstawa o wiele lepiej kompensuje drgania i przeciążenia. Tak zaprojektowana skrzyniopaleta jest o wiele trwalsza!

Ochrona przed warunkami zewnętrznymi

Skrzyniopaleta z litą podstawą lepiej chroni towar przed przenikaniem czynników zewnętrznych, w tym oczywiście wilgoci. Niektóre skrzyniopalety plastikowe posiadają możliwość zabezpieczenia ich od góry za pomocą specjalnych pokryw, dzięki którym – w wariancie litym – można skutecznie odizolować przechowywany towar od nawet najtrudniejszych warunków zewnętrznych.

Podsumowując, płozowana skrzyniopaleta z plastiku jest rozwiązaniem optymalnym z punktu widzenia nowoczesnego magazynu.