Skip to content Skip to footer

Palety drewniane czy palety plastikowe?

Palety są podstawowym narzędziem wykorzystywanym do transportu, szczególnie w warunkach magazynowych i przemysłowych. Przez lata ich synonimem było drewno, lecz ostatnie kilkanaście lat zaburza ten porządek, poprzez popularyzację palet plastikowych. Jakie są zalety i wady obu rozwiązań? Na które postawić w swojej firmie?

Palety drewniane — zalety

Do największych zalet palet drewnianych należą niska cena, łatwość w naprawie i duża nośność. Palety drewniane nie boją się obciążeń nawet znacznie przekraczających tysiąc kilogramów. Są one łatwo i szeroko dostępne, co jest znacznym ułatwieniem w zakupie. Duża konkurencja na rynku palet nowych i używanych powoduje, że ich cena jest naprawdę niska. Ponadto prawie w każdej miejscowości możemy znaleźć miejsca zajmujące się regeneracją palet drewnianych, możemy również zrobić to we własnym zakresie — nie jest to skomplikowany zabieg, zazwyczaj ogranicza się do wymiany uszkodzonych i połamanych desek na nowe lub używane, ale nie zniszczone.

Istotną zaletą palet drewnianych jest także standaryzacja. Dotyczy to zarówno ich wymiarów, jak i stosowanych mocowań. Dzięki powszechności standardu EUR w całej Europie możemy stosować wózki widłowe z jednakowym rozstawem. Również w przypadku otrzymania palety z innego kraju Europejskiego, możemy ją wykorzystać do pakowania naszych produktów, bez obaw o różnice rozmiarowe.

Palety z tworzywa sztucznego — zalety

Palety z tworzywa sztucznego również posiadają dużo, jeśli nawet nie więcej od drewnianych, zalet. Z reguły są lżejsze, choć wcale nie oznacza to, że ustępują drewnianym pod wpływem nośności. Często nawet są bardziej wytrzymałe na obciążenia statyczne niż ich drewniane odpowiedniki. Warto przy tym wspomnieć, iż palety z tworzywa sztucznego nie ulegają degeneracji pod wpływem czynników atmosferycznych, co pozwala zachowywać im pierwotną wytrzymałość pomimo upływu lat.

W przypadku palety plastikowe producent może nadawać im dowolny kształt, ponieważ wykorzystywany polipropylen ma wysoką plastyczność w procesie produkcji.

Również jest to rozwiązanie bardziej ekologiczne, gdyż przy produkcji palety plastikowe producent zazwyczaj wykorzystuje materiały pochodzące z recyclingu, co pozytywnie odbija się na środowisku.

Jaki rodzaj palet będzie odpowiedni dla Twojej firmy? Wyboru należy dokonać osobiście, najlepiej znając swoje realia, jednak palety z tworzywa sztucznego wydają się bardziej uniwersalnym wyborem.