Opiekunka do osoby starszej to często konieczność w przypadku, kiedy najbliższa rodzina nie może zająć się schorowaną lub starszą krewną. Oto kwestie, o jakich warto pamiętać, kiedy szuka się dobrej opiekunki dla bliskiej osoby.
Opiekunka dla osoby starszej z profesjonalnej agencji – dlaczego warto zdecydować się na taką usługę?
Opiekunka do osoby starszej zatrudniona poprzez agencję to przede wszystkim bezpieczeństwo i spokój dla bliskich, którzy wiedzą, że oddają opiekę nad krewną w dobre ręce. Zdecydowanie takiej pewności nie zapewni zatrudnienie nieznajomej osoby, czasami np. z ogłoszenia w gazecie, o której w praktyce niewiele wiadomo.
Profesjonalna opiekunka do osoby starszej, która pracuje na podstawie umowy z agencją posiada wykształcenie i kwalifikacje niezbędne do codziennej pracy z osobami schorowanymi, w podeszłym wieku i z różnego typu dolegliwościami. Oprócz tego, że pomaga w sprzątaniu, gotowaniu i dbaniu o codzienne czynności w domu to potrafi również prowadzić zajęcia rehabilitacyjne z osobami, które wymagają tego z uwagi na swój stan zdrowia. Tego nie zapewni zaś osoba nieznajoma, nie mająca kwalifikacji do zawodu. Decydując się na opiekunkę z agencji zyskujemy również pewność, że trafimy na uczciwą osobę, za którą agencja ręczy swoimi dobrym imieniem i w oparciu o podpisaną umowę. W praktyce zdarzają się negatywne sytuacje związane z opiekunkami zatrudnianymi prywatnie, takie jak np. próby wyłudzania pieniędzy od podopiecznych lub przyjmowanie przez opiekunki drogich prezentów, a nawet spadków. Aby tego uniknąć, warto powierzyć opiekę nad bliską krewną wykwalifikowanej osobie.
Wybór opiekunki do starszej osoby – na co zwrócić uwagę?
Kiedy szukamy odpowiedniej osoby do powierzenia jej opieki nad bliską krewną warto jasno i precyzyjnie wyjaśnić, jakie mamy oczekiwania. Jeśli ma to być osoba z agencji warto zapytać nie tylko o posiadane kwalifikacje, ale też charakter, sposób podejścia do podopiecznych, wytrzymałość psychiczną i fizyczną, dyskrecję itp. Osoby w starszym wieku mogą być trudne w codziennym kontakcie, co czasami wynika z choroby lub wieku. Warto, by opiekunka miała takie cechy jak np. cierpliwość i życzliwość, a jednocześnie była dyskretna i obowiązkowa. Ważna jest również dobra organizacja w sytuacji, kiedy powierzamy opiekunce pilnowanie opłat osoby starszej, podawanie leków zgodnie z terminarzem ustalonym przez lekarza, robienie zakupów itp. Opiekunka powinna być też empatyczna i życzliwa, by czas, jaki spędza z podopieczna przebiegał miło i we wzajemnej życzliwości, tym samym ułatwiając codzienną współpracę.