Skip to content Skip to footer

Odpowiednie oświetlenie, czyli jaki żyrandol do pokoju?

Nowoczesne żyrandole pokojowe stanowią wyjątkowy element dekoracji każdego pomieszczenia. Dopasowuje się je zgodnie ze stylem, który panuje w mieszkaniu. Nadają one przyjazną atmosferę pomieszczeniu, a przede wszystkim są niezwykle praktyczne. Oprócz tego, odpowiednio wybrane lampy pokojowe również nadają wnętrzu szczególnego charakteru.

Jak wybrać odpowiednie oświetlenie?

Przy urządzaniu mieszkania, należy zastanowić się nad każdym elementem. Z racji tego, że żyrandol, jak i lampy, muszą być dostosowane do całej aranżacji, powinno się je kupować dopiero na sam koniec. Najlepszym rozwiązaniem jest więc wybranie konkretnych modeli, dopiero po umeblowaniu pokoju. Ważną kwestią są proporcje, czyli do dużych pomieszczeń, warto wybrać żyrandol o sporych rozmiarach. Natomiast do małego pokoju, należy dopasować mniejsze oświetlenie. Istotne jest również, czy żyrandol ma optycznie zwiększać lub zmniejszać daną przestrzeń.

Cenne rady

Aby optycznie zwiększyć pomieszczenie, należy zakupić żyrandole pokojowe z przezroczystym kloszem. Światło powinno być obniżone ku dołowi, jeżeli sufit ma zostać optycznie obniżony. Odwrotnie będzie natomiast, jeśli celem jest optyczne podwyższenie sufitu, uzyskać to można poprzez skierowanie światła do góry. Za pomocą żyrandola z kloszem, który nie przepuszcza dobrze światła, można zbudować kameralny klimat w pomieszczeniu. Ustawienie lampy pokojowej na parapecie może sprawić, że pokój będzie wydawał się większy.

Nowoczesne żyrandole

Obecnie w sklepach, dostępnych jest wiele modeli żyrandoli. Najbardziej wyróżniają się jednak te nowoczesne. Występują one najczęściej w stylu minimalistycznym. Są jednocześnie proste, jak i efektowne. Najmodniejsze są te artystyczne, z prostymi kloszami, a także w postaci kilku lamp o różnej wysokości. Bardzo często nowoczesne żyrandole przyjmują różną formę i wykonane są z różnych materiałów.

Najpiękniejsze lampy

Doskonałym uzupełnieniem minimalistycznego żyrandola jest wybór odpowiedniej lampy stołowej lub podłogowej. Są one również ważnym elementem aranżacji. Zakupując lampę należy zwrócić uwagę na jej kształt, rozmiar oraz materiał wykonania. Ciekawym zabiegiem jest umieszczenie lampy przy lustrze, zapewnia to doskonałą grę świateł.