Skip to content Skip to footer

Niewydolność żylna

Choroby serca i układu krwionośnego dotyka coraz więcej ludzi – warto więc zainteresować się swoim zdrowiem i sprawdzić, czy nie jesteśmy w grupie ryzyka.

Niewydolność żylna

Niewydolność żylna to zespół chorobowy naczyń w kończynach dolnych, wywołana przez niewydolność zastawek żylnych. Uszkodzone zastawki powodują, że krew płynąca w żyłach napiera na ścianki, powodując ich rozciąganie się, co prowadzi do zalegania krwi w ich zakamarkach. Zastała krew wywołuje stany chorobowe w otaczających je tkankach co prowadzi do dolegliwości bólowych.Bólowi towarzyszy obrzęk w okolicach kostek stóp i łydek, dyskomfort podczas chodzenia, bolesne skurcze, wrażenie rozpierania i palenia w nogach oraz uczucie ciężkości.

Niewydolności żylnej sprzyjają:

– hormonalna terapia zastępcza i antykoncepcyjna,
– przebyte ciąże,
– palenie tytoniu,
– nadwaga i otyłość,
– mała aktywność ruchowa,
– długotrwała praca siedząca lub stojąca.

Żylaki kończyn dolnych

Żylaki kończyn dolnych są jedną z przyczyn przewlekłej niewydolności żylnej. Jej charakterystycznymi objawami są pojawiające się twory guzowate na żyłach, które są wynikiem gromadzenia się krwi w niedrożnych naczyniach krwionośnych. Przyczyną powstawania żylaków jest głównie dziedziczna skłonność, ale również siedzący tryb życia, nadużywanie sauny, zapalenie żył głębokich, płaskostopie, kuracja hormonalna i wiele innych. W grupie ryzyka znajdują się osoby płci żeńskiej, pracujący fizycznie w pozycji stojącej, zażywające doustne środki antykoncepcyjne, osoby w podeszłym wieku, cierpiący na zaparcia. Te czynniki sprzyjają zastojowi krwi żylnej, prowadzącej do powstania przetok.

Objawami towarzyszącymi żylakom są:

– zespół niespokojnych nóg,
– drętwienie i mrowienie w mięśniach,
– skurcze łydek,
– obrzmienia.

Niewydolność krążenia

Niewydolność krążenia jest zaburzeniem w przepływie krwi oraz poważne niedożywienie tkanek. To schorzenie jest spowodowane nieprawidłowym rytmem serca, może być skutkiem zawału serca, a także zdiagnozowanego nadciśnienia tętniczego.

Charakterystycznymi objawami niewydolności krążenia są przede wszystkim:

– opuchlizna kończyn dolnych,
– poszerzenie żył szyjnych,
– duszność,
– bolesność klatki piersiowej,
– sinica widoczna na paznokciach i ustach,
– częste oddawanie moczu i dolegliwości ze strony układu pokarmowego.Nieleczona niewydolność krążenia może prowadzić do bardzo poważnych stanów chorobowych włącznie ze śmiercią pacjenta.

*niewydolnosc krążenia
*niewydolnosc krążenia