Skip to content Skip to footer

Nieprzyjemna przypadłość, żylaki kończyn dolnych

Żyjemy w świecie, w którym na wyciągnięcie ręki mamy wiele suplementów, leków. Apteki są bogato zaopatrzone w prawie każdy potrzebny nam do życia medykament. Niewydolność żylna to nie choroba wyłącznie XXI wieku. Po dziś dzień ludzie walczą o jak największy komfort życia. Współczesna medycyna szczęśliwie daje takie możliwości. Poznajmy bliżej problem żylaków

Czym jest niewydolność żylna?

Za przewlekłą niewydolność żylną uznaje się występowanie objawów w postaci zastoju żylnego. Pojawia się on wskutek wstecznego przepływu krwi bądź niedrożności. Jest to schorzenie przejawiające się najczęściej w kończynach dolnych. Do czynników, które wpływają na częstsze występowanie przewlekłej niewydolności żylnej, należą: płeć żeńska, ciąża, dojrzały wiek, praca wykonywana na stojąco bądź siedząco. Do wyżej wymienionych czynników należy również bardzo często otyłość. Niewydolność żylna ma różne postaci. Może się ona objawiać w postaci choroby żylakowej lub pierwotnej niewydolności zastawek żylnych, w zespołach uciskowych oraz zespole pozakrzepowym. Wszystkie te choroby posiadają odmienną specyfikę, lecz łączą je pewne kluczowe objawy. Prawda jest taka, że należy dbać o swoje zdrowie wielowymiarowo. Dzięki zdrowemu stylowi życia, możemy sami zminimalizować ryzyko wystąpienia tego typu przykrych dolegliwości.

Objawy niewydolności żylnej

W początkowej fazie choroba żylna może dawać stosunkowo skąpe objawy. Do lekarza, z problemem, jakim są żylaki kończyn dolnych, najczęściej zgłaszają się kobiety. W początkowym stadium skarżą się one na uczucie ciężkości nóg oraz czegoś w rodzaju nadmiernej pełności. Objawy choroby są szczególnie dokuczliwe na koniec dnia, zwłaszcza przy pracy statycznej, w pozycji siedzącej lub stojącej. W takich przypadkach mogą pojawić się obrzęki nóg, najczęściej w miejscach ucisku ubrań, które mogą wręcz utrudniać zdjęcie butów. Kolejnymi objawami są, pojawiające się zwłaszcza nocą, bolesne skurcze mięśni łydek oraz zespół niespokojnych nóg. Często dolegliwości te nasilają się w pozycji stojącej lub siedzącej, dają o sobie znać również w czasie upałów oraz przy dużej wilgotności powietrza. W takim przypadku należy zwrócić się po poradę do lekarza, który jest w stanie ocenić stopień zaawansowania naszego problemu. Nie warto zwlekać. Należy dać sobie pomóc, póki choroba jest w początkowej fazie rozwoju.