Skip to content Skip to footer

Niepłodność – jakie wykonać badania?

Niepłodność dla wielu osób to temat tabu, jest przyczyną wstydu, bólu oraz nierzadko depresji. Jednak dzięki intensywnemu rozwoju medycyny można szybko wykryć co jest przyczyną tej dysfunkcji i ją wyleczyć.

Badanie płodności – kiedy jest wykonywane?

Testy na płodność są wykonywane z wielu powodów. Do najczęstszych należą długie, nieskuteczne starania o potomka. Potencjalni rodzice decydują się na badania, aby poznać przyczynę ich problemu, następnie, jeżeli to możliwe decydują się na leczenie. Przyczyn niepłodności jest wiele, choć często wystarczy zmienić dietę lub styl życia, aby móc cieszyć się upragnionym rodzicielstwem.Niektórzy przed podjęciem decyzji o dziecku decydują się na wykonanie testu na płodność, aby sprawdzić czy ich organizm odpowiednio funkcjonuje. Dzięki temu można szybko zacząć leczenie, jeżeli to konieczne. Można również wykonać takie badanie, kiedy chce się odłożyć decyzje o rodzicielstwie. Test na płodność ocenia tzw. rezerwy jajnikowe, czyli wskazuję ile czasu jeszcze zostało, aby w przyszłości móc zostać rodzicem.

Badanie płodności i ich cena

Na samym początku zaleca się wykonanie badań hormonalnych z krwi. Takie badania nie są drogie, a ich cena uzależniona jest od laboratorium gdzie zostały zrobione, wiele punktów oferuje takie badania w pakietach.Gdy podstawowe badania laboratoryjne nie przynoszą odpowiedzi na nurtujące pytanie dotyczące braku potomstwa, zlecane zostają badania genetyczne. Mogą być wykonane z krwi, w kierunku określonych predyspozycji genetycznej. Innym badaniem genetycznym jest określenie, jakości męskiego nasienia. Ceny badania genetycznego w kierunku płodności są nieco wyższe. Jest to związane z tym, iż analiza wymaga większych nakładów pracy oraz wykorzystania innych środków. Ukierunkowane testy na płodność, które pomagają poznać potencjalne przyczyny niepłodności to koszt ok 400 zł. Pozwalają one wykryć nieprawidłowości związane z zajściem w ciąże, a także przyczyny częstych poronień.Problemy z męską płodnością pojawiają się w przypadku mutacji genetycznych, jest to dość częste zjawisko. Test na płodność jest w stanie wykryć nieprawidłowości w rejonie chromosomu Y, który odpowiada za tą mutację. Takie badania można wykonać w specjalnych klinikach, ich koszt wynosi ok. 300 zł lub 400 zł, gdy potrzebna jest bardziej ogólna diagnostyka.