W obecnych czasach zaburzenia hormonalne są częstym powodem wizyt u lekarza internisty, który zazwyczaj po zleceniu podstawowych badań morfologicznych, kieruje do specjalisty. Objawy lekkich zmian hormonalnych nie budzą na początku niepokoju i często są mylone z reakcją na stres czy osłabieniem odporności. Warto jednak ich nie bagatelizować i przeprowadzić rutynowe badania.
Jak rozpoznać chorobę?
Zaburzenia hormonalne, które leczy endokrynolog Bielsko Biała są zazwyczaj wynikiem choroby, lub nieprawidłowej pracy tarczycy, przysadki mózgowej, jajników bądź jąder. Objawy takie jak osłabienie, zaburzenia cyklu czy zmienne nastroje początkowo nie są wiązane z tego typu problemami.
Bardziej charakterystyczne są natomiast wahania wagi, szczególnie gdy waga zaczyna bardzo szybko rosnąć lub spadać i nie jest to związane z nagłą zmianą stylu odżywiania. Zazwyczaj taki objaw wiąże się z nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy.
W przypadku tych chorób częstymi objawami towarzyszącymi są zmienne nastroje lub problemy z owłosieniem.
Jakie choroby leczy i czym się zajmuje endokrynolog Katowice ?
Lekarz endokrynolog Bielsko Biała przede wszystkim zajmuje się diagnozą oraz leczeniem chorób związanych z zaburzeniami gruczołów wydzielania wewnętrznego. To za pomocą gruczołów hormony są wydzielane do krwiobiegu. W ramach tej dziedziny leczenia można wyróżnić kilka specjalizacji, między innymi ginekolog endokrynolog Katowice czy endokrynolog dziecięcy.
Najczęściej leczonymi przez endokrynologa chorobami są zaburzenia pracy tarczycy, choroby przysadki mózgowej, trzustki, a także nadnerczy czy gruczołów płciowych. Na początek warto wybrać się do internisty, jeśli występują podejrzane objawy, aby do specjalisty udać się już z kompletem podstawowych wyników badań.
Jakie badania są potrzebne?
Endokrynolog Katowice zazwyczaj bazuje na badaniach hormonalnych. W przypadku tarczycy są to wyniki stężenia hormonów FT3, FT4 oraz TSH. Można je wykonać podczas standardowej morfologii.Dodatkowo endokrynolog Bielsko Biała może zlecić USG albo biopsję. W zależności od objawów i występujących zaburzeń.
Większość chorób tego typu można leczyć farmakologicznie. Ważna jest tu jednak systematyczność w przyjmowaniu leków oraz przeprowadzaniu badań.