Skip to content Skip to footer

Kiedy na wizytę u endokrynologa?

Wahania nastroju, przewlekłe uczucie zmęczenia, wypadanie włosów czy nagłe wahania wagi to jedne z najczęstszych objawów zaburzeń hormonalnych. Powinny skłonić do natychmiastowego skontaktowania się z lekarzem endokrynologiem. Czym dokładnie zajmuje się ta gałąź medycyny? Gdzie szukać endokrynologa w Katowicach czy Bielsku-Białej?

Kim jest lekarz endokrynolog?

Endokrynologia w pierwszej chwili może brzmieć tajemniczo. Tymczasem to bardzo ważna, prężnie rozwijająca się specjalizacja medyczna. Lekarze endokrynolodzy zajmują się chorobami układu dokrewnego, na który składają się gruczoły produkujące kluczowe dla ludzkiego organizmu hormony: tarczyca, przytarczyce, przysadka mózgową, nadnercza. trzustka, jajniki, jądra. Rolą endokrynologa jest jak najwcześniej wykryć wszelkie zaburzenia hormonalne, od niedoczynności czy nadczynności tarczycy, przez choroby nadnerczy czy cukrzycę, po zespół policystycznych jajników czy niepłodność.

Kiedy umówić się na wizytę u endokrynologa?

Na Śląsku nietrudno o specjalistę z zakresu endokrynologii. Endokrynolog Katowice czy endokrynolog Bielsko Biała to najczęstsze adresy, pod które zgłaszają się osoby podejrzewające u siebie zaburzenia hormonalne. Jakie objawy powinny skłonić do zapisania się na wizytę u endokrynologa? Najczęściej pierwszym niepokojącym symptomem są ciągłe uczucie zmęczenia, senność, rozdrażnienie. Mogą pojawić się problemy skórne czy łysienie – albo wręcz przeciwnie: nadmierne owłosienie. Objawem chorób układu dokrewnego są także wahania wagi, zwłaszcza gwałtowne, niepowiązane ze zmianą stylu życia. U kobiet mogą pojawić się nieregularne cykle.

Leczenie na Śląsku: endokrynolog Katowice, endokrynolog Bielsko Biała

W razie wystąpienia objawów zaburzeń hormonalnych, ważne jest szybkie skonsultowanie się z lekarzem – im prędzej problem zostanie wykryty, tym prędzej zostanie wdrożone odpowiednie leczenie, a postęp choroby uda się zahamować.Na Śląsku najlepiej szukać specjalisty w jednym z większych miast. Wystarczy podpytać znajomych o endokrynologa Katowice czy sprawdzić w sieci oferty endokrynologów Bielsko Biała, żeby znaleźć gabinet w pobliżu swojego miejsca zamieszkania.