Skip to content Skip to footer

Jakie cechy powinna mieć idealna niania?

W życiu każdego rodzica dochodzi do takiej sytuacji, gdy jego urlop macierzyński/tacierzyński się kończy. Każdy rodzic również chce trochę wolnego czasu dla siebie, a nie ma z kim pozostawić małego dziecka. Platformy takie jak https://helphoo.com/pl/blog pomagają znaleźć idealną opiekunkę do dziecka, jednak czym się kierować podczas wyboru?

Cechy idealnej opiekunki:

1. Uczciwość w codziennych sprawach-kobieta, z którą zostawiamy dziecko, powinna być przede wszystkim uczciwa w stosunku do nas jako rodziców i w stosunku do dziecka. Nie mówimy tutaj o kradzieżach czy innych wykroczeniach, ale o mówieniu prawdy na temat dziecka. Czy chciało dziś jeść, czy miało gorączkę lub czy przewróciło się na placu zabaw.

2. Optymistyczne nastawienie – przede wszystkim dzieci są świetnie wyczulone na jakiekolwiek negatywne emocje, dlatego osoba opiekująca się dzieckiem powinna być zawsze uśmiechnięta i z pozytywnym nastawieniem podchodzić do spędzania z nim czasu.

3. Cierpliwość – dzieci często marudzą i są kapryśne. Wstają ze złym humorem, nie lubią wielu potraw, nie chcą jeść lub się bawić, na to wszystko idealna niania powinna być przygotowana. Powinna podchodzić do dziecka z dużą dozą cierpliwości i opanowania.

4. Spostrzegawczość – dobra niania od razu zwróci uwagę na inne zachowanie dziecka, senność, apatyczność czy nawet większe zarumienienie policzków, a przede wszystkim te uwagi przekaże kolejno rodzicom dziecka. Dodatkowo po pewnym czasie również zauważy, co dziecko lubi, czego nie, w jakim środowisku się czuje najlepiej, a co sprawia mu najwięcej problemów.

5. Opanowanie w kryzysowych sytuacjach-dzieci mają przeróżne pomysły, często takie, które zaskakują dorosłych. Idealna niania powinna wiedzieć jak z rozsądkiem i opanowaniem podejść do różnych zachowań dziecka, przewidzieć, jakie mogą być tego skutki, a gdy dziecko się rozchoruje – szybko ułożyć plan działania.

Wybór opiekunki to trudne wyzwanie dla rodzica

Wybór odpowiedniej niani to najprawdopodobniej jedno z największych wyzwań dla rodziców malucha. To z nią będzie spędzało dużą ilość czasu, a przy niej, przede wszystkim, powinno czuć się bezpiecznie, dlatego na początek zaleca się przeprowadzenie kilku rozmów kwalifikacyjnych z różnymi osobami. Często osoby, które polubią rodzice, nie do końca są akceptowane przez dzieci, a to ich dobro należy mieć na uwadze. Na szczęście istnieją platformy jak https://helphoo.com/pl/blog, które doradzają w kryzysowych sytuacjach i starają się pomóc zatrudnić jak najlepszą osobę na to stanowisko.