Skip to content Skip to footer

Jakich elementów nie powinno zabraknąć w CV?

Curriculum Vitae czyli życiorys zawodowy nazywany w skrócie CV, to pierwszy etap naszego ubiegania się o pracę. Od tego, jak zostanie ono stworzone zależeć będzie, czy potencjalny pracodawca zechce się z nami spotkać osobiście czy stwierdzi, że nie jesteśmy tymi osobami, które widziałby na wskazanym stanowisku. Aby jednak móc stworzyć prawidłowe CV powinniśmy pamiętać o kilku kluczowych elementach, które należy w nim zawrzeć.

Dane osobowe oraz zdjęcie

Poza imieniem i nazwiskiem oraz datą urodzenia, niezwykle ważnymi danymi jest adres e-mail i numer telefonu kontaktowego. Dzięki temu ułatwiamy potencjalnemu pracodawcy kontakt z nami. Jeżeli mowa o obywatelstwie, to warto je podać zwłaszcza, kiedy ubiegamy się o pracę poza granicami naszego kraju.

Odnosząc się natomiast do zdjęcia w Curriculum Vitae, to teoretycznie nie jest ono ważne. Jeżeli jednak aplikujemy na stanowiska, w których wymagany będzie bezpośredni kontakt z klientem lepiej takowe załączyć. Oczywiście miejmy na względzie fakt, że o tym jak wygląda dobre CV decyduje przede wszystkim zdobyte przez nas doświadczenie zawodowe, a fotografia jest jedynie dodatkiem.

Doświadczenie zawodowe

Ten element CV jest najważniejszy, ponieważ to właśnie na jego podstawie można ocenić, jakie umiejętności nabył kandydat na dane stanowisko i czy będą one przydatne w wykonywanej przez niego pracy. Ponadto wielu pracodawców zwraca też szczególną uwagę na staż pracy. Jeżeli kandydat mniej więcej co 3-4 miesiące zmieniał pracę, wówczas może być to sygnał, że nie takiej osoby poszukuje.

Dodatkowo, jeżeli dana osoba kilka lat pracowała w handlu, a teraz wysyła swoją aplikację na stanowisko np. sekretarki, wówczas na tej podstawie pracodawca będzie mógł podjąć decyzję, czy chce w ogóle dać szanse takiej osobie, czy woli jednak kogoś, kto zdobył doświadczenie na tego typu stanowisku.

Wykształcenie, szkolenia, umiejętności, języki obce

Zastanawiając się nad tym jak wygląda dobre CV nie powinniśmy pominąć kwestii związanych ze zdobytym przez nas wykształceniem, ukończonymi kursami oraz dodatkowymi umiejętnościami jak choćby posiadanie prawa jazdy. Jeżeli mowa o językach obcych, to koniecznie podajmy poziom, na jakim wyżej wspomnianymi się posługujemy.

Dla wielu pracodawców najważniejszymi kwestiami są zdobyte kwalifikacje zawodowe oraz znajomość języków obcych. Niektórzy nie zwracają nawet uwagi na wykształcenie, choć jak wiadomo znajdą się również i tacy, dla których będzie ono bardzo ważne. Dlatego pamiętajmy o tym, aby nie pominąć żadnej z wyżej wymienionych informacji.