Skip to content Skip to footer

Jak zapewnić wygodę naszym stopom

Wiele osób zapomina, że stopy to bardzo ważna część naszego ciała. Trzeba o nie nieustannie dbać, ponieważ to one podtrzymują całe nasze ciało. Oprócz pielęgnacji, bardzo ważny jest także dobór odpowiedniego obuwia.

Mycie i nie tylko

Dbanie o stopy powinno być czynnością tak naturalną, jak mycie zębów. Jednak wiele osób zapomina, że o stopy należy szczególnie dbać, ponieważ to one codziennie noszą nasze ciało. Codzienne mycie jest podstawą. Niestety, wciąż wiele osób tego nie robi. Po umyciu warto wetrzeć w stopy dobrej jakości balsam czy inny krem przeznaczony specjalnie do stóp. Gdy na stopach pojawia się zgrubiała skóra czy odciski, trzeba zastosować specjalne preparaty. Zgrubiałej skórze można zapobiegać, stosując regularnie pumeks lub specjalną tarkę. Ścierać trzeba bardzo delikatnie, aby nie uszkodzić zdrowej skóry.

Co jakiś czas warto wybrać się na pedicure. Specjalista przywróci naszym stopom właściwy wygląd.

Dobierz właściwą wielkość buta

Wygodne buty są bardzo ważne. Tu szczególnie winne są panie, dla których rozmiary butów damskich nie zawsze są wyznacznikiem tego, co powinny nosić. Nierzadko zdarza się, że kupują rozmiar mniejszy lub większy. Dlaczego? Bo te buty idealnie pasują do sukienki, a właściwego rozmiaru nie było. Takie postępowanie bardzo szkodzi stopom.Rozmiary butów damskich czy męskich są tak skonstruowane, że można naprawdę bardzo dobrze dopasować but do stopy. Najlepiej buty kupować po południu, gdy stopa jest nieco opuchnięta. Dobierając buty ze szpicem, panie powinny pamiętać, że rozmiary butów damskich nie obejmują szpiczastego końca. Dlatego należy wybrać wtedy but o pół rozmiaru większy niż zwykle. Jeśli kupno odbywa się przez internet, to do zmierzonej stopy dodajemy pół centymetra i wtedy sprawdzamy rozmiar.

Należy też pamiętać, że buty tego samego rozmiaru z różnych firm mogą się różnić wielkością.

Stopy także chorują

Większość osób jakoś nie pamięta o tym, że stopy także mogą chorować. Leczeniem stóp zajmuje się podolog. Do niego powinniśmy się zgłaszać, gdy coś niepokoi nas w naszych stopach.Ponieważ łatwiej jest zawsze zapobiegać niż leczyć, warto pamiętać o podanych wcześniej radach, a także zafundować stopom codzienną gimnastykę. Nie trzeba do tego jakichś specjalnych przyrządów. Wystarczą krążenia stopami, zgięcia i wyprosty. Można też wziąć butelkę i rolować ją stopą po podłodze. Takie proste ćwiczenia można bez problemu wykonywać np. siedząc przed telewizorem czy komputerem. Zajmą one kilka minut, a stopy będą nam wdzięczne.