Skip to content Skip to footer

Jak wybrać optykę myśliwską?

Optyka myśliwska jest jednym z obowiązkowych sprzętów każdego myśliwego oraz przyrodnika. Są one przede wszystkim dzielone na lornetki, a także lunety. Dużą popularnością w ostatnich latach cieszy się używana optyka, którą można kupić z przysłowiowej ręki.

Używana optyka myśliwska: jak wybrać?

Aby wybrać odpowiednią używaną optykę myśliwską, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na odpowiednie parametry. Są one uzależnione przede wszystkim od tego, czy w grę wchodzi luneta, czy lornetka.

Optyka używana: lornetka

Wśród optyki używanej wymienia się między innymi lornetki. W kwestii ich doboru, zwrócić należy uwagę między innymi na powiększenie. Jest to liczba, która – najprościej mówiąc – mówi, ile razy dany sprzęt pozwala powiększyć określony przedmiot w stosunku do widoczności gołym okiem.

Kolejną sprawą jest obiektyw, czyli układ soczewek, które zbierają światło, a następnie tworzą obraz rzeczywisty oraz odwrócony. Ilość zebranego światła powinna być proporcjonalna do powierzchni obiektywu. Im więc obiektyw jest większy, tym obraz jest bardziej jasny.

Szerokość pola widzenia to obszar, który można obejrzeć przez lunetę, bądź lornetkę. Jest on wyrażany liniowo, w związku z czym należy pamiętać, że szerokość pola jest podana w stosunku do odległości tysiąca metrów.

Optyka używana: lunety

W lunetach równie ważne jest, aby zwrócić uwagę na odstęp od oka, czyli parametr, która wyraża maksymalną odległość od oka, w jakiej należy trzymać okular, tak aby nie stracić nic z pola widzenia. Najczęściej wynosi on około dziewięćdziesięciu milimetrów.

Kwestią następną jest także sprawność zmierzchowa, czyli liczba, która określa przydatność optyki do obserwacji w warunkach trudnych oświetleniowo.

Skok regulacji siatki celowniczej to z kolei parametr mówiący o tym, o ile przesunie się w pionie, bądź poziomie krzyż lunety, jeśli przesunięte zostanie pokrętło bębna regulacyjnego o jedną podziałkę. Najczęściej parametr ten wynosi jeden centymetr.

Należy nadmienić to, że nie każdego stać na zakup nowego sprzętu. Coraz więcej osób decyduje się więc na zakup używanej optyki myśliwskiej. Niemalże niczym nie różni się ona od najnowszego, jednakże jej niewątpliwą zaletą jest zdecydowanie niższa cena.

Używana optyka myśliwska to sposób na zakup sprzętu dobrej jakości, a jednocześnie taniego.