Skip to content Skip to footer

Jak dobrać akcesoria narciarskie?

Sezon narciarski zbliża się wielkimi krokami, dlatego warto pomyśleć o wyborze odpowiedniego sprzętu. Akcesoria narciarskie mogą wpłynąć zarówno na komfort jazdy, jak i bezpieczeństwo na stoku. Właśnie dlatego ich odpowiedni dobór jest tak istotny. Sklep narciarski z akcesoriami pozwoli kupić pełne wyposażenie, przydatne na stoku.

Kask

Wiele osób lekceważy konieczność posiadania na stoku kasku, a jednak chroni on skutecznie głowę przed wieloma ciężkimi urazami, o które nie jest trudno podczas upadków. Nie wybieramy kasku względem estetyki, a bierzemy pod uwagę obwód głowy – dzięki temu kas jest idealnie dopasowany. Sklep narciarski z kaskami to miejsce, w którym możemy skorzystać z doradztwa obsługi, znającej się tym, w jaki sposób dopasować kask. Jeśli nie znamy obwodu głowy, można skorzystać z kasku z regulacją.

Buty

Akcesoria narciarskie, bez których nie obejdzie się żaden zjazd, to odpowiednie buty. Ta część wyposażenia powinna być kupowana na podstawie zmierzonej stopy z dodaniem 0,5-1 centymetra zapasu. Obuwie musi być dopasowane także pod względem szerokości w zależności od tego, jaką jazdę uprawiamy. Przy jeździe rekreacyjnej jest to zwykle 100 – 104 mm, przez co uzyskuje się komfort jazdy kosztem precyzji. Należy pamiętać o tym, że buty narciarskie nie mogą być zbyt luźne i za duże – podobnie niedopuszczalne jest kupowanie butów zbyt ciasnych. Ma to ogromny wpływ na komfort jazdy, ale także na bezpieczeństwo.

Odzież termiczna

Najlepsza odzież narciarska to odzież termiczna. Warto pomyśleć o jej zakupie wówczas, gdy na stoku planujemy spędzić kilka godzin. Nawet temperatura powietrza oscylująca w okolicy 0 stopni Celsjusza po takim czasie może dać się we znaki. Odpowiednia odzież narciarska powinna obejmować bieliznę termiczną, warstwę docieplającą oraz specjalny kombinezon, których zadaniem jest zatrzymywanie ciepła. Wierzchnia warstwa ubioru powinna być wodoodporna i oddychająca, posiadać regulację obwodu bioder oraz kieszonki zewnętrzne i wewnętrzne. Wybierając docieplenie, nie musimy stawiać na typową odzież termiczną, może to być choćby polar. Spełni on swoje zadanie, o ile pod nim znajdzie się specjalna bielizna termiczna, czyli legginsy oraz koszulka z krótkim lub długim rękawem. Zadaniem bielizny jest zatrzymanie ciepłoty ciała oraz efektywne odprowadzanie potu. Mimo iż warstwa ta jest stosunkowo cienka, może mieć decydujący wpływ na to, czy narciarzowi będzie ciepło.