Skip to content Skip to footer

HDPE – materiał idealny na skrzynki sadownicze

Nowoczesne skrzynie na owoce z tworzywa sztucznego to dobrze wszystkim znane, amatorskie rozwiązania o niskiej wytrzymałości. Coraz częściej są to jednak bardzo wytrzymałe konstrukcje, które swoje parametry użytkowe zawdzięczają materiałom, z których zostały wykonane.

Skrzynka plastikowa – najważniejsze właściwości

Przemysłowa skrzynka plastikowa ma zupełnie inne właściwości, niż jej tanie, znane z bazarów odpowiedniki.

Po pierwsze – przemysłowa skrzynia plastikowa na owoce znacznie lepiej znosi duże obciążenia, gdyż jej pojemność może sięgać nawet 40 – 50 litrów. Po drugie – posiada ona wygodny system mocowań, dzięki którym można ją łatwo przenieść w inne miejsce. Wreszcie po trzecie – jest ona (pomimo dość masywnej konstrukcji) stosunkowo lekka. Cechy te wynikają przede wszystkim z właściwości HDPE, czyli materiału, z którego produkuje się nowoczesne skrzynki sadownicze.

Czym jest HDPE?

HDPE to inaczej polietylen o bardzo dużej gęstości, który charakteryzuje się doskonałymi parametrami wytrzymałościowymi.

Tworzywo to jest całkowicie neutralne względem żywności. Potwierdziły to badania przeprowadzone przez niezależne instytuty i certyfikaty uzyskiwane przez ich producentów. Istotną cechą polietylenu jest również jego… niewielka masa. Dzięki temu nawet intensywnie zagęszczany polietylen nigdy nie zatonie. Ponadto HDPE doskonale znosi działanie różnych odczynników chemicznych, ulegając jedynie działaniu silnych kwasów utleniających i środków czyszczących. Dzięki temu skrzynka plastikowa na owoce doskonale chroni je przed wpływem warunków zewnętrznych.

Materiał + kształt = maksimum funkcjonalności

Polietylenowe skrzynie na owoce charakteryzują się bardzo ciekawym i złożonym kształtem, którego uzyskanie – przy tak dużych obciążeniach pracy – nie byłoby możliwe bez wykorzystania wzmocnionego polietylenu.

Z tego samego powodu praktycznie każda skrzynka plastikowa na owoce wykazuje ogromną odporność również w obrębie mocowań wewnętrznych. W nowoczesnych skrzynkach sadowniczych odgrywają one ogromną rolę, gdyż ułatwiają one regulację wysokości i położeniu poszczególnych elementów skrzyń na owoce.

Podsumowanie

Trudno sobie wyobrazić nowoczesne skrzynki sadownicze bez zastosowania zagęszczonego polietylenu. Ze wszystkich tworzyw sztucznych to właśnie on idealnie nadaje się do takich zastosowań.