Kuchnia sycylijska jest bardzo prosta i opiera się na naturalnych składnikach. Gdy żar leje się z nieba, nikt nie ma ochoty na stanie przy gorących garach i wymyślanie dań. Południowi Włosi sięgają po najprostsze rozwiązania. I w prostocie tkwi sekret – także granity.
Czym jest granita?
To tradycyjny mrożony sycylijski przysmak – jedni mówią napój, inni deser (lody), a jeszcze inni sorbet lodowy. Ostatnie wyrażenie jest bardzo ryzykowne, bowiem cechą odróżniającą sorbet do picia i granity napoje jest sposób przygotowania oraz struktura lodu. W granitach lód ma ziarnistą strukturę natomiast w sorbetach lód jest zwyczajnie pokruszony. Stąd wzięła się nazwa deseru – „granire” oznacza po włosku „formować ziarna”. W granitach podstawą jest naturalny sok owocowy (najczęściej pomarańczowy lub cytrynowy). Coraz częściej można spotkać desery na bazie kawowej czy z dodatkiem alkoholu. Sorbety do picia to zwykle sok, cukier, bardzo często z dodatkiem barwników i konserwantów.
Skąd dokładnie pochodzi granita?
W wielu źródłach można znaleźć informację, że mrożony deser wymyślili Arabowie. To oni zaszczepili w południowych Włochach miłość do napoju, który przynosi ochłodę i orzeźwienie podczas upalnych dni. Sycylijczycy do tego stopnia opanowali sztukę jego przygotowywania, że w starożytnych czasach stosowali lód znoszony ze zbocza Etny i innych pobliskich gór. Sorbet lodowy? Sorbet do picia? To zdecydowana obraza.
Co zadecydowało o popularności granity na całym świecie?
Kto choć raz spróbował oryginalnej granity, ten nigdy nie zapomni tej ochłody, orzeźwienia, rozpływającej się po podniebieniu słodyczy. Wszędzie tam, gdzie żar leje się z nieba, granita jest doskonałym sposobem na ochłodę. W wielu krajach powstały różne receptury jak przygotować mrożony deser. Ale czy jest on równie smaczny? W wersji oryginalnej ze względu na zdrowe i naturalne składniki, granity napoje są doskonałe także dla dzieci.
Czy granitę można zrobić samemu?
Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Wystarczy tylko przygotować wodę, kompot lub sok. Po wymieszaniu składników, należy wstawić pojemnik do zamrażarki i jedni doradzają skruszenie lodu blenderem, inni zaś mówią, że aby uzyskać typową dla granity strukturę lodu, należy co godzinę wyjmować mieszankę z zamrażalnika i mieszać ją najlepiej widelcem, by nie doszło do powstania jednolitej masy. Lodowy gres roztapiając się, uwolni orzeźwiający, słodki sok.