Intensywny rozwój dziedziny, jaką jest psychologia dziecięca jest uwarunkowany potrzebą. Aktualnie rodzice coraz częściej potrzebują pomocy w rozwiązywaniu problemów swoich pociech. Mają większą świadomość niższych kompetencji w stosunku do specjalisty. Dlatego psycholog dziecięcy na śląsku jest pomocnym terapeutą dla wielu z nich. Zdarza się, że wizyta dziecka pomaga całej rodzinie.
Najlepszy psycholog dziecięcy na śląsku, gdzie szukać?
Zazwyczaj wszystkich specjalistów poszukuje się podobnie. Szuka się opinii innego rodzica na temat konkretnej osoby. Można ją uzyskać zarówno bezpośrednio – lecz jest ona subiektywna. Warto pamiętać, że do psychologa trafiają dzieci z różnymi problemami. Jednemu wystarczy kilka spotkań, a drugiemu długa terapia. Jeśli nie ma się wśród znajomych lub rodziny takich rodziców, można zasięgnąć opinii na specjalnych grupach w mediach społecznościowych. Nadal będą to opinie subiektywne, lecz dzięki ich większej ilości wyłoni się obraz konkretnego specjalisty. W sieci znajdują się wszelkiego rodzaju portale z opiniami na temat specjalistów. Niestety w większości są one modelowane przez samych zainteresowanych – negatywne opinie pojawiają się zatem bardzo rzadko. Warto dokładnie sprawdzić specjalistów, bo przecież chodzi o zdrowie dziecka.
W jakiej sytuacji udać się do specjalisty?
Najlepiej dziecko znają jego rodzice. Jeśli zauważą jakąś nieprawidłowość warto skonsultować się minimum z pediatrą. Jeśli to nie przyniesie efektów, psycholog dziecięcy na śląsku może wydać opinię o konieczności terapii lub też rozwieje wątpliwości dorosłych na temat problemów dziecka. Zdarza się również, że jakieś problemy są zauważone w środowisku szkolnym. Wtedy to psycholog szkolny lub pedagog w przypadku braku psychologa wskazują rodzicom problem. Mogą przeprowadzać oni spotkania, lecz zdarza się, że wizyta u specjalisty jest konieczna. Dobrze, gdy problem jest wychwycony jak najszybciej. Łatwiej przeprowadzić wtedy terapię.
Psycholog, a psychiatra dziecięcy – różnice
Wiele osób myli psychologa z psychiatrą dziecięcym. Ten drugi jest jednak przede wszystkim lekarzem – wypisuje leki na schodzenia. Psycholog z kolei przeprowadza terapię, szuka poza-farmaceutycznych rozwiązań problemu dziecka. Zdarza się, że temu samemu dziecku musi pomagać zarówno psychiatra jak i psycholog. Leczenie i terapia się wtedy uzupełniają i mają na celu wyleczenie. Jednak, jeśli dziecko ma problem, którego przyczyną nie jest jednostka chorobowa najczęściej wystarczy dobrze przeprowadzona terapia.