Skip to content Skip to footer

Frezy na drewnie

Obrabianie różnego rodzaju materiałów, do których można zaliczyć między innymi metale czy tworzywa sztuczne odbywa się najczęściej przy pomocy frezarek. Pozwalają one w bardzo prosty sposób obrobić dowolny materiał. Jeśli chodzi o samą frezarkę to trzon konstrukcji stanowią frezy. To ich dobór jest najważniejszy, a sam rodzaj frezu zależy od charakteru wykonywanych prac. Frezy są wieloostrzowym narzędziem o ruchu obrotowym.

Frezy tarczowe

Na rynku dostępne są aktualnie dziesiątki rodzajów frezów. Jednymi z nich są frezy tarczowe, które wykorzystywane są do obróbki takich materiałów jak stal nierdzewna, stal czy brąz. To idealne rozwiązanie podczas prac z rurkami czy profilami. Sama konstrukcja takiej frezy także jest niezwykle ważna. Frezy te muszą cechować się dużą wytrzymałością oraz odpornością na zmęczenie materiału. To najważniejsze cechy szczególnie podczas prac w wysokich temperaturach. Decydując się na zakup frez tarczowych warto także zwrócić uwagę na takie aspekty jak rozmiar zębów.

Frezarki pionowe

Frezarki pionowe znajdują zastosowanie praktycznie wszędzie, głównie podczas tworzenia zagłębień. Wykorzystywane w nich frezy palcowe są jednym z najpopularniejszych rozwiązań. Krawędzie tnące rozmieszczone są na czole oraz bokach. Jak w przypadku frez tarczowych, tak i tu koniecznie trzeba spojrzeć na rozmiar oraz kształt frezów.

Parametry frezów

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac obróbkowych należy zwrócić uwagę na przerabiany materiał. To na jego podstawie trzeba dobrać materiał, z którego wykonany będzie frez. Najczęściej jest to HSS bądź węglik spiekany. Nie bez różnicy jest również ilość ostrzy. Frezy z ich mniejszą ilością będą mniej sztywne, jednak sam przepływ wiórów będzie znacznie lepszy. Sytuacja wygląda odwrotnie w przypadku frez z większą liczbą ostrzy.
Frezy wyposażone w jedno czy dwa ostrza będą lepsze podczas prac z materiałami lekkimi i tworzywami sztucznymi.
By frezy mogły wydajnie pracować należy także wybrać odpowiednią powłokę. Jest to o wiele droższe rozwiązanie, jednak na frezie z powłoką można przerobić o wiele więcej materiały, co w ogólnym rozrachunku i tak się zwróci. Warto więc się nad tym zastanowić.

Frezy palcowe do aluminium w swojej ofercie firma Frezwid