Skip to content Skip to footer

Frezarka przyda się także w domu

Frezarka to wyjątkowo przydatne urządzenie, które pozwala obrabiać różnego rodzaju powierzchnie, zarówno płaskie, jak i kształtowe. Dzięki nim można nie tylko wycinać różne kształty czy zaokrąglać krawędzie, ale także kopiować elementy.

Z czego składa się frezarka?

Budowa frezarek może być różna, w zależności od zastosowania. Jednak wszystkie mają kilka podstawowych elementów, czyli wrzeciono, stół współrzędnych i stanowisko sterowania. W wielu typach niezbędny jest stół obrotowy do frezarki. Narzędziem obróbczym jest frez. W zależności od rodzaju materiału, który będzie obrabiany oraz tego, czy będzie je wykorzystywać profesjonalista czy też amator, mogą one mieć sporo różnic. Niewielkie, kompaktowe i bezpieczne frezarki będą znakomite do domowego użytku. Natomiast w zakładach i warsztatach coraz popularniejsze są frezarki CNC, które mają sterowanie komputerowe.

Do czego służy stół obrotowy do frezarki?

Funkcja stołu obrotowego do frezarki jest niezwykle istotna. Dzięki takiemu stołowi można frezować przeróżne zakrzywione powierzchnie, stosując frezowanie obrotowe. Bardzo łatwo można także nawiercić otwory. Jeśli stół dodatkowo jest uchylny, to można też frezować powierzchnie płaskie pod określonym kątem. Z reguły stoły obrotowe mają możliwość obrotu o 360 stopni. Jeśli stół ma dodatkowo podział kątowy, to na frezarce można wówczas wykonywać elementy o bardzo skomplikowanych kształtach.Warto też wiedzieć, że obrabiany element jest umieszczony w uchwycie, który znajduje się na stole obrotowym lub też bezpośrednio na stole, gdy jest to stół bez uchwytu.

Jaką frezarkę wybrać?

Wybór frezarki zależy przede wszystkim od tego, kto będzie się nią posługiwał i do czego ma ona służyć. Trzeba też wiedzieć, jaki typ i rodzaj frezowania będzie niezbędny.Na rynku jest wiele rodzajów frezarek. Najczęściej rozróżnia się frezarki jedno i wielowrzecionowe. Bardzo istotny jest też rodzaj stołu obrotowego przy frezowaniu obrotowym. Chętnie wybierane są stoły podziałowe. Bardzo uniwersalny jest stół obrotowy do frezarki uchylny. Dzięki temu można obrabiać przedmiot w różnych pozycjach.Domowi majsterkowicze, szczególnie początkujący, powinni wybierać mniej skomplikowane urządzenia i zachowywać w czasie ich użytkowania szczególną ostrożność. Do domowego użytki znakomicie nadają się mini frezarki.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy TOP Poręba.