Skip to content Skip to footer

Ekogroszek – jakie parametry są ważne?

Zakup opału spędza nam sen z powiek zazwyczaj już wczesną jesienią. To spore obciążenie dla domowego budżetu, więc staramy się oszczędzać w każdy możliwy sposób. Opał do pieców z podajnikiem dostępny jest, m.in. w wygodnych workach, na których producent ekogroszku powinien umieścić najważniejsze parametry. Które z nich są szczególnie ważne?

Ekogroszek hurt – co jest istotne?

Ten rodzaj opału wytwarzany z węgla kamiennego lub brunatnego charakteryzuje się przede wszystkim niedużą wielkością ziarna: od 5 do 25mm. Aby piec mógł sprawnie działać, ziarna nie powinny być większe. Zwróć także uwagę na jego kaloryczność, czyli wartość opałową. To ona informuje, ile zużyjemy opału, aby dobrze ogrzać mieszkanie. Nie powinna być niższa niż 23 MJ/kg, a im wyższa jakość, tym lepsze efekty.

Na workach producent ekogroszku powinien również umieścić takie informacje jak ilość popiołu, spiekalność oraz zawartość siarki. Ważna jest także wilgotność, ponieważ mokry ekogroszek zdecydowanie traci na swojej jakości, a także emituje większe ilości związków siarki do atmosfery. Jeśli chodzi o ilość popiołu i spiekalność, to im niższe wartości, tym zdecydowanie lepiej.

W workach czy luzem?

Ekogroszek hurt równoznaczny jest z zakupem większej ilości. Od producenta ekogroszku dostaniemy go luzem lub spakowany w wygodne worki. Wybór jednej z opcji jest uzależniony przede wszystkim od osobistych preferencji, ale nie się ukryć, że każde z tych rozwiązań ma pewne zalety. Opał zakupiony luzem bywa nieco tańszy i dokładnie widzimy, co zakupujemy.

Najczęstszą opcją jest jednak ekogroszek w workach. Dzieje się tak między innymi dlatego, że znacznie łatwiej taki opał przechowywać, a także nie generuje on dużych ilości pyłu i kurzu. Warto zwrócić uwagę, czy worki mają specjalną perforację – dzięki niej znajdujący się w środku opał nie bywa wilgotny.

Czy cena świadczy o jakości?

Wybór odpowiedniego opału bywa trudny. Zwracamy uwagę na cenę, ale nie zawsze jest ona wyznacznikiem dobrej jakości. Stajemy przed dylematem, czy bardziej opłaca się kupić więcej tańszego, czy może mniej droższego. Zdecydowanie warto postawić na produkt wyższej jakości, a także porównać produkty od różnych dostawców. Dzięki temu z czasem przekonamy się, który ekogroszek najlepiej sprawdza się do ogrzewania naszego domu.