Każdy z nas słyszał niejeden raz termin zapotrzebowania kalorycznego. Szczególnie często przewija się on w grupie osób natrętnie dbających o figurę lub tych odchudzających, którzy skrupulatnie analizują każdy spożyty posiłek właśnie pod kątem ilości zawartych w nim kalorii.
Definicja zapotrzebowania kalorycznego
Zapotrzebowanie kaloryczne to ilość kalorii (które zostaną przekształcone w energię), jaką organizm potrzebuje, aby prawidłowo funkcjonować w ciągu doby. Mówiąc o prawidłowym funkcjonowaniu mowa głównie o poziomie sił witalnych, prawidłowej koncentracji, energii do działania.Zbyt mała ilość kalorii spowoduje osłabienie, otępienie, brak sił i energii, brak produktywności i efektywności w działaniu. Niezmiernie ważne staje się więc dostarczanie prawidłowej ilości kalorii w postaci pełnowartościowych zdrowych posiłków.
Od czego zależy zapotrzebowanie kaloryczne?
Zapotrzebowanie kaloryczne zależy od wielu zmiennych: wieku, wagi, wzrostu, płci, rodzaju wykonywanej pracy, trybu życia, a nawet codziennych nawyków.Inne zapotrzebowanie kaloryczne będzie miał szczupły trzydziestoletni pracownik fizyczny, a inne pięćdziesięcioletnia pracownica biurowa z nadwagą.Ważny jest też ogólny stan zdrowia. Przewlekłe choroby czy przyjmowane leki również mocno wpływają nie tylko na styl życia, ale też na wydolność, co dalej przekłada się też na zapotrzebowanie w energię.
Czy warto obliczać zapotrzebowanie kaloryczne?
Zdecydowanie warto wiedzieć jakiej ilości kalorii nasz organizm potrzebuje w ciągu dnia. Wiedza ta zapobiegnie niepotrzebnemu przejadaniu się czy nieustannemu poczuciu osłabienia, które często mylone jest przemęczeniem, a w rzeczywistości wynika ze zbyt małej liczby kalorii dostarczonych do organizmu.Prawidłowe obliczanie i przestrzeganie zapotrzebowania w kalorie jest szczególnie ważne dla osób stosujących redukcyjną dietę, które chcą zrzucić kilka lub kilkanaście zbędnych kilogramów. Często, poza aktywnością fizyczną to fundament powrotu do zdrowej i szczupłej sylwetki.