Skip to content Skip to footer

Drakońskie kary i dożywotnie wyrzuty sumienia – a wystarczyło się zbadać alkomatem

Wiele przypadków zatrzymań przez policję można byłoby uniknąć. Po pierwsze nie wsiadajmy za kółko choćby po małym piwku. Zawsze lepiej się przetestować, stosując np. alkomaty jednorazowe czy alkotesty. Kary, jakie przewiduje polski system prawny za jazdę po alkoholu są niezmiernie wysokie. Wsiadajmy do auta tylko wtedy, gdy jesteśmy pewni swojej trzeźwości.

Ogromne kary za jazdę na podwójnym gazie – tracimy prawo jazdy z miejsca

Prowadzenie auta „po pijaku”, czyli w momencie kiedy przekraczamy ustawowe 0,5 promila stanowi przestępstwo i jest surowo karane. Grzywna nałożona na kierowcę w takich przypadkach może być uzależniona od dochodów złapanego, w niektórych przypadkach niefrasobliwy kierowca zostanie ukarany karą ograniczenia wolności lub jej pozbawienia na okres wynoszący aż 2 lata. Jazda na podwójnym gazie to gwarancja utraty prawa jazdy na okres od kilku do kilkunastu lat, zatem tracimy pieniądze związane z odbyciem dodatkowego kursu.

Kary za to przestępstwo określa kodeks karny i kodeks wykroczeń. Zatrzymany dodatkowo jest zobowiązany do spełnienia świadczenia finansowego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym, a także innego funduszu – pomocy Postpenitencjarnej. Datek na cele charytatywne będzie oscylował w granicy od 5000 do 60000 złotych.

Jak sprawdzić swój stan trzeźwości? Jednorazowy alkomat sposobem na zbadanie się

Najskuteczniejszym z nich jest badanie profesjonalnym alkomatem z atestami, jednakże rzadko kto go posiada. W innym przypadku można zajrzeć na pobliski posterunek policji i poprosić policjanta o zbadanie alkomatem. Są jednak to czynności absorbujące, które wymagają od nas np. dojazdu komunikacją miejską do określonego punktu. Znacznie prościej jest skorzystać z tzw. jednorazówek, które pomogą nam w określeniu stanu naszej trzeźwości. Są to tzw. alkomaty jednorazowe.

Nie bagatelizujmy sprawy, która jest śmiertelnie poważna

Nie są one najprecyzyjniejszymi urządzeniami, jednakże w szybki sposób pokażą wynik negatywny lub pozytywny. W większości przypadków pokazuje on wynik zero-jedynkowy wskazując, czy w wydychanym powietrzu stwierdza się jeszcze alkohol, czy już nie. Alkotesty nie zastąpią prawdziwego badania certyfikowanym alkomatem. Jednorazowy alkomat nie będzie także substytutem dokładnego badania pobranej krwi na zawartość alkoholu. Zawsze powinniśmy taki wynik traktować orientacyjne, nie zaś jako pewnik i wyznacznik naszego stanu trzeźwości.