Skip to content Skip to footer

Dobre i złe pomysły na wakacje dla dzieci

Wakacje to tak naprawdę specyficzny czas dla dzieci, z jednej strony bowiem mogą one odpocząć od szkolnej rutyny i nauki, a z drugiej – nierzadko się nudzą. Poza tym rodzice też często mają związane z tym problemy – kłopot z zapewnieniem opieki dziecku czy… z wytrzymaniem z nim w domu. Warto więc zorganizować dziecku wakacje.

Wyjazd do babci – klasyka

Wakacje są długie, więc na pewno nie warto pozwolić, by dziecko cały ten czas spędziło w domu – przyda mu się odmiana, zmiana otoczenia. Zwykle przy tym wybiera się wyjazd do babci. Jest to opcja znana od wieków, obecnie nieco wychodząca z mody, w dobie popularności wyjazdów wakacyjnych z rodzicami.

Czy warto wysłać swoje dziecko na część wakacji do dziadków? To zależy od wielu czynników, przede wszystkim od tego, jak samo dziecko się na to zapatruje. Dziadkowie zwykle kochają swoje wnuki i chcą spędzać z nimi czas, ale czy ta perspektywa dla samych dzieci jest tak samo nęcąca?

Jeśli maluch czy nastolatek ma zwyczajnie nudzić się w czasie takiego pobytu, być może nie warto zmuszać go do tego na siłę, a o kontakty z dziadkami, które są bardzo ważne, zadbać po prostu w formie odwiedzin.

Wyjazd z rodzicami

W górach, nad morzem czy w zagranicznych kurortach często można spotkać całe rodziny, organizatorzy zachęcają zresztą na różne sposoby, by zabierać dzieci na wakacje. Nieraz są one dla nich darmowe, a także najmłodsi mogą liczyć na wiele atrakcji.

To jednak dotyczy głównie dzieci młodszych, które świetnie bawią się w kącikach malucha i podczas zabaw organizowanych przez animatorów, zjeżdżają ze zjeżdżalni itp. A starsze dzieci? Dla nastolatków, zwłaszcza bardziej zbuntowanych, wakacje z rodzicami mogą być karą, a nawet powodem do wstydu.

Półkolonie dla dzieci

Wydaje się zatem, że półkolonie, dla dzieci młodszych i starszych, są swojego rodzaju złotym środkiem. Takie zajęcia znaleźć można w opcjach dla zupełnych maluchów, od 3 lat, aż po dla nastolatków, nawet 18-latków. Każdy może przy tym znaleźć coś dla siebie, ponieważ zajęcia często mają rozmaite tematyki.

Dla maluchów są to przede wszystkim gry i zabawy, a dla starszych dzieci – aktywności fizyczne czy ciekawe zajęcia, na przykład nauka programowania. Takie półkolonie dla dzieci zdecydowanie są warte uwagi.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Uniwersytetu rozwoju.