Skip to content Skip to footer

Dlaczego trzeba stosować topniki do lutowania?

Prawie każdy materiał jaki występuje na powierzchni planety Ziemia, w mniej lub bardziej intensywny sposób reaguje z powietrzem atmosferycznym. Oznacza to, że na jego powierzchni tworzy się skorupa, której obróbka cieplna jest bardzo utrudniona. Co to oznacza w praktyce?

Dlaczego topniki są ważne?

Tutaj właśnie wchodzą do gry topniki do lutowania. Celem tych substancji jest oczyszczenie powierzchni łączonych metali, dzięki czemu mają one zdecydowanie większą przyczepność. Oczywiście znalezienie idealnego topnika nie jest tu proste, niemniej lata doświadczeń sprawiły, że najlepiej stosować różne topniki do różnych lutowanych tworzyw.

Każdy topnik do lutowania powinien posiadać określone właściwości fizyczne. Dzięki temu późniejsze zastosowanie lutu jest o wiele łatwiejsze. Czasami topniki nazywa się odtleniaczami. Jest to zresztą bardzo trafna nazwa, gdyż pokazuje ona, dlaczego tak naprawdę stosuje się tego typu substancje.

Postać topnika

Topniki mają najczęściej postać charakterystycznego proszku, którym oddziałuje się zarówno na oczyszczaną powierzchnię łączonych przedmiotów, jak i na powierzchnię masy lutującej. Dzięki temu wiązania między obydwiema substancjami wiążą się jeszcze lepiej. A co by było, gdyby zastosowanie topnika nie było możliwe?

Odpowiedź jest prosta – w takiej sytuacji należałoby znacznie zwiększyć temperaturę pomiędzy łączonymi substancjami. To z kolei oznacza konieczność wydatkowania znacznie większych nakładów energii, co w przypadku dużych podmiotów przemysłowych, mogłoby się wiązać z bardzo dużym wzrostem kosztów. Dzięki topnikowi wzrost temperatury nie jest konieczny!

Czy topnik jest obowiązkowy?

Otóż nie – topniki stosuje się jedynie podczas profesjonalnego łączenia niektórych substancji. Jeśli lutowanie jest wykonywane stricte amatorsko, to zastosowanie topników nie będzie konieczne. Można jednak z nimi poćwiczyć, gdyż oferują one doskonałe właściwości oczyszczające.

Podsumowując, topniki do lutowania to funkcjonalne substancje chemiczne, bez których trudno byłoby sobie wyobrazić nowoczesny proces lutowania. Niemniej nie stosuje się ich zawsze, gdyż czasami łączone materiały wytwarzają bardzo słabą powierzchnię utleniającą. W takich przypadkach nie byłoby to zasadne.

Topniki do lutowania dostępne są w ofercie Elektronika.mcc.pl.