Skip to content Skip to footer

Czym wyróżnia się optyczny wyświetlacz dotykowy pracujący w podczerwieni?

Optyczne wyświetlacze dotykowe opierają się na kilku zaawansowanych technologiach odpowiedzialnych za wykrywanie dotyku. Coraz większą popularność zdobywają niezawodne urządzenia, które korzystają z sensorów podczerwieni. Dzięki nim możliwe jest wykrywanie dotyku popularną metodą triangulacji.

Co warto wiedzieć?

Wyświetlacz dotykowy pracujący w podczerwieni wyposażony jest w podczerwone diody LED, które znajdują się w górnych rogach ekranu. Ogromną rolę odgrywa także sensor optyczny, czyli zwykła kamera. Emitowane światło odbija się przez specjalną taśmę odblaskową. W momencie, gdy palec dotknie ekranu, to czujnik optyczny wyłapie nawet najmniejsze cienie poprzez zablokowanie światła podczerwonego.

Ogromnym atutem opisywanej technologii jest błyskawiczne reagowanie nie tylko na dotyk gołym palcem. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ekran dotykowy obsługiwać w rękawiczce. Nowoczesne urządzenia sprawdzą się także przy rozpoznawaniu wielodotykowym. Dla wielu użytkowników bardzo dużym atutem może okazać się łatwość stosowania opisywanej technologii w bardzo dużych ekranach. Dzięki temu, że nie ma bezpośredniego kontaktu z sensorami, to dodatkowo można liczyć na bardzo wysoką trwałość.

Nie tylko same zalety

Wyświetlacz dotykowy pracujący w podczerwieni (ang. infrared optical imaging) ma oczywiście nie tylko same zalety, ale również kilka wad o których należy zawsze pamiętać. Wspomnieć należy chociaż o tym, że opisywana technologia wymaga stosowania dość szerokich ramek wokół samego ekranu. Wynika to oczywiście z tego, że sensor obrazu zawsze jest instalowana na zewnątrz ekranu.

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że dokładność wykrywania dotyku może być podatna na zakłócenia, które pochodzą z zewnętrznego oświetlenia. Przy bardzo mocnym oświetleniu pojawiają się mniejsze lub większe detekcje. Pamiętać należy również o tym, że ekranów nie można obsługiwać za pomocą lśniących przedmiotów.

Nowoczesny wyświetlacz dotykowy pracujący w podczerwieni jest w dzisiejszych czasach najlepszą alternatywą dla konkurencyjnych ekranów dotykowych z indukcją elektromagnetyczną. Opisywana technologia wykorzystywana jest na szeroką skalę przede wszystkim w tabletach LCD, czy też w samoobsługowych kabinach fotograficznych.

Wyświetlacze dotykowe dostępne są w ofercie Unisystem.