Skip to content Skip to footer

Czym różnią się środki dezynfekujące do skóry i do powierzchni?

Obecnie coraz ważniejsza jest dezynfekcja. Poddaje się jej wszystko – od pomieszczeń, poprzez przedmioty aż po skórę. Warto jednak pamiętać, że nigdy nie używa się tych samych środków do dezynfekcji skóry oraz powierzchni przedmiotów. Czym się one od siebie różnią?

Dodatki łagodzące działanie

Środki dezynfekujące przeznaczone do aplikacji na skórę mają zwykle dodatki substancji, które łagodzą ich negatywny wpływ na organizm. Zwykle do dezynfekcji używa się wysokiego stężenia alkoholu. Doskonale radzi ono sobie z usuwaniem bakterii i wirusów, ale równocześnie silnie wysusza skórę.

Dlatego też w preparatach do dezynfekcji skóry bardzo często jest dodatek gliceryny albo żelu aloesowego. Są to substancje, które pomagają nawilżyć skórę i do pewnego stopnia zmniejszają one negatywny wpływ środka dezynfekującego na jej wygląd.

Dodatki te są zbędne w przypadku środków przeznaczonych do powierzchni. Dodatkowe nawilżenie krzeseł, stołów czy pościeli po prostu nie ma sensu, więc nie ma też powodu, by rozbudowywać skład środków.

Inna aplikacja

Środki dezynfekujące skórę najczęściej mają formę żelu lub płynu. Właściwie nie spotyka się preparatów sprzedawanych w formie sprayu. Jest to kwestia wspomnianych już dodatków, które dodają środkowi gęstości oraz tego, że takie preparaty zwykle należy delikatnie wmasować w skórę.

Zbyt płynne środki za szybko spływałyby z rąk i nie mogłyby działać w pełni skutecznie. Dodatkowo pozostawiałyby ręce bardzo wilgotne, przez co wiele osób od razu wycierałoby dłonie ręcznikiem. W ten sposób płyn nie miałby czasu na to, by zadziałać i równocześnie na ręce trafiłyby bakterie z ręcznika.

Odpowiednie pH

W przypadku środków stosowanych na skórę bardzo ważne jest ich odpowiednie pH. By nie powodować podrażnień, powinno ono być w miarę możliwości zbliżone do odczynu obojętnego. W przypadku środków stosowanych na powierzchnie, pH nie odgrywa tak ważnej roli.

Kupując płyn przeznaczony do dezynfekcji powierzchni, nie trzeba przywiązywać zbyt dużej wagi do jego odczynu. Trzeba jednak pamiętać, że do używania go warto jednak ubierać rękawiczki.