Skip to content Skip to footer

Co musimy wiedzieć, oddając bliską osobę do domu opieki?

Każdy z nas może w życiu znaleźć się w sytuacji, w której stanie przed decyzją o oddaniu bliskiej osoby do domu opieki. Powinniśmy wiedzieć, że taka decyzja nigdy nie jest prosta i warto przed podjęciem ostatecznego wyboru poznać zalety i wady tego rozwiązania.

Szansa na poprawę stanu zdrowia

Często w ramach jednej usługi realizowany jest nie tylko dom dla seniorów i osób chorych, ale również ośrodek rehabilitacji. W zależności od programu, ćwiczenia są realizowane darmowo lub za dodatkową opłatą. Ośrodek rehabilitacji daje osobom starszym i tym, które na wskutek wypadku lub choroby utraciły pełną sprawność, szansę na jej poprawę. Jest to bardzo ważne nie tylko dla tych osób, ale również ich bliskich, którzy często tracą już nadzieję na poprawę stanu zdrowia członka rodziny. Należy jednak wiedzieć, że decydując się na taką usługę prywatnie, trzeba liczyć się z wysokim kosztem. Często bowiem prywatne domy opieki dają dostęp do ośrodka rehabilitacyjnego wyłącznie po uiszczeniu wysokiej opłaty.

Całodobowa opieka

Każdy dom opieki oferuje całodobową opiekę dla swoich podopiecznych. W tego typu ośrodkach codziennie pracują lekarze, pielęgniarki, ale również opiekunowie indywidualni, którzy zazwyczaj nie mają wykształcenia medycznego. Pozwala to nie tylko na stałą kontrolę stanu zdrowia, ale też na pomoc podopiecznym w podstawowych czynnościach, takich jak mycie się czy jedzenie. Często osoby samodzielnie zajmujące się chorym członkiem rodziny nie są w stanie zapewnić im opieki przez 24 godziny na dobę. Wówczas dom starców jest dobrym rozwiązaniem, jako że bliski będzie tam pod dużo lepszą opieką.

Wady domów opieki

Choć dom starców wydaje się idealną opcją dla chorych członków rodziny, rzadko kiedy naprawdę tak jest. Często osoby oddane do ośrodków opiekuńczych doznają nagłego pogorszenia zdrowia przez brak kontaktu z bliskimi. Dodatkowo wybierając dom opieki warto przyjrzeć się opiniom osób, które miały wcześniej kontakt z danym ośrodkiem. Niestety w niektórych placówkach osoby starsze traktowane są w sposób pozbawiony szacunku. Niekiedy również dom starców nie posiada dostatecznej ilości personelu, by zapewnić wszystkich podopiecznym przyzwoitą opiekę. Nie jest to więc idealne rozwiązanie – powinno być ostatecznością i jednocześnie zostać dokładnie przemyślane przez wszystkich członków rodziny chorego.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z kasmin.pl