Skip to content Skip to footer

Co musimy wiedzieć o uprawnieniach sep?

Każde działanie, chociażby najprostsze, polegające na pracy z prądem potrzebuje właściwych kwalifikacji oraz wiedzy. W jaki sposób owe umiejętności uzyskać, jak i jakie pytania mogą się pojawić na egzaminie sprawdzającym naszą wiedzę, dowiecie się z poniższego artykułu. Niestety, chociażby najbardziej rozległa wiedza na temat prądu oraz wieloletnie doświadczenie nie zagwarantują nam bezpieczeństwa. Wypadki „przy pracy” zdarzają się chociażby niezwykle profesjonalnym elektrykom. Rzecz jasna, otrzymywana latami wiedza pozwoli nam na uniknięcie oczywistych niebezpieczeństw. Tymczasem natomiast każda, najbardziej chociażby błaha praca, jaka wiąże się z instalacjami elektrycznymi do 1kV musi być robiona przy wyłączonym natężeniu zasilającym. W związku z tym, co musimy wiedzieć o uprawnieniach sepowskich?

Uprawnienia sepowskie – dla kogo?

Żeby oferować usługi elektryczne, niejednokrotnie potrzebne jest skończenie właściwego kursu. Kursy typu sep, po których możemy otrzymać uprawnienia sepowskie, realizowane są z myślą o elektrykach, ciepłownikach, osobach obsługujących sprężarki lub gazy technologiczne. Pozwolą na nabycie praw niezbędnych do pracy w sieci energetycznej, cieplnej bądź gazowej. W związku z tym nie ma się, co dziwić, że obecnie wielu elektryków z całego kraju stara się właśnie do uzyskania takich uprawnień, które otwierają drzwi do wykonywania zawodów. Ponadto kursy takie są często organizowane, co również jest dużym plusem.

Jak uzyskać uprawnienia SEP?

Uprawnienia wydawane poprzez Stowarzyszenie otwierają mnóstwo drzwi do kariery, ponieważ są potrzebne do wykonywania zawodu, bez nich niewiele zdziała chociażby ktoś, kto skończył właściwą szkołę, lub ma wysokie kwalifikację oraz wieloletnią praktykę we wskazanym fachu. Osoby, jakie są zaciekawione uprawnieniami SEP niekoniecznie muszą udać się do siedziby samego Stowarzyszenia. Na rynku jest przeszło 100 szkół oraz środków edukacyjnych, jakie mają prawa do egzaminowania w obszarze praw elektrycznych, energetycznych oraz gazowych dla miejsc eksploatacji bądź dozoru. Taką informację należy zobaczyć dokładnie wybierając ośrodek w własnej okolicy w przeciwnym wypadku na sam egzamin trzeba będzie się pofatygować do siedziby Stowarzyszenia Elektryków Polskich.