Gdy wspomina się o rękawiczkach ochronnych, najczęściej ma się na myśli rękawiczki lateksowe lub rękawiczki nitrylowe, jednakże tuż obok nich występują jeszcze rękawiczki winylowe. Winyl w wielu przypadkach potrafi naprawdę dobrze się odnaleźć. Jakie są więc cechy szczególne wykonanych z niego rękawiczek?
Czym właściwie jest winyl?
Jest to substancja, którą nawet bardziej zna się pod skrótem „PVC”. W przemyśle występuje ona pod postacią polichlorku winylu. To właśnie on już lata temu zaczął być używany do produkcji różnego rodzaju artykułów, a w tym i ochronnych jednorazowych rękawiczek.
Winylowe rękawiczki to rękawiczki tanie, wygodne (dopasowują się do dłoni) i wielofunkcyjne. Występują w dwóch popularnych wersjach. Mogą być pudrowe (pokryte od środka warstwą talku bądź skrobi kukurydzianej) albo bezpudrowe.
Jakie są podstawowe właściwości rękawic winylowych?
Rękawice winylowe są dość dobrym zabezpieczeniem dla dłoni. Może nie tak dobrym jak lateks, ale mimo wszystko potrafią poradzić sobie z odepchnięciem różnego rodzaju grzybów, bakterii i innych szkodliwych substancji, nie dopuszczając do ich kontaktu ze skórą, co jest szczególnie ważne w branży medycznej. Ponadto winyl bywa dużo bezpieczniejszym materiałem niżeli lateks. Nie wywołuje uczuleń ani alergii.
Winyl to materiał niesamowicie uniwersalny. Jego zróżnicowane właściwości pozwoliły mu odnaleźć się w przeróżnych branżach. Najczęściej kojarzony jest właśnie z branżą medyczną, ale mimo tego po rękawiczki winylowe sięgają też pracownicy salonów kosmetycznych, zakładów spożywczych bądź gabinetów weterynaryjnych.
Kiedy warto sięgnąć po te rękawiczki?
Łatwo można to sobie wywnioskować na podstawie opisu ich przeznaczenia, który został zawarty w poprzednim akapicie. Ogólnie rzecz biorąc trzeba to jednak powiedzieć, że rękawiczek winylowych używa się głównie przy tych pracach, które nie wymagają jakiejś większej precyzji (jeżeli praca tej precyzji wymaga, lepiej sięgnąć po rękawice lateksowe).
Winylowe rękawiczki świetnie sprawdzą się natomiast w domowych warunkach. Można ich używać podczas sprzątania, wykonywania drobnych napraw i prac remontowych czy w trakcie przeprowadzania różnych zabiegów kosmetycznych – np. farbowania włosów bądź regulacji brwi.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Grupa-Anmar