Ciąża to stan błogosławiony, ale jest to bardzo trudny okres w życiu kobiety, jeśli chodzi o stres o zdrowie i życie nienarodzonego dziecka. Na szczęście dzisiaj w ciąży można wykonać wiele badań, które pomogą kobiecie chociaż trochę się uspokoić.
Ocena lekarza
Wykonując usg prenatalne lekarz ocenia kilka parametrów. Jest to między innymi wielkość dziecka, a także przezierność karkowa oraz czynności serca płodu. Diagnoza zespołu Downa dla wielu kobiet w ciąży brzmi jak wyrok. Wiele oczywiście zależy od indywidualnych poglądów na temat możliwości przerwania ciąży po pozyskaniu wiedzy, że dziecko jest genetycznie, nieuleczalnie chore. W wielu krajach aborcja jest w tej sytuacji dozwolona. Niektóre kobiety jednak nie potrafią się na nią zdecydować i rodzą chore dziecko. Trzeba zmierzyć się z wieloma dylematami i wątpliwościami. Zachodząc w ciążę, trzeba być na to gotowym, choć jest to bardzo przykre i niesprawiedliwe.
Choroby genetyczne
Zespół Downa to nie jedyna diagnoza jaką można usłyszeć po badaniach prenatalnych. Oprócz tego jest też wiele innych chorób genetycznych, również takich, które zakończą się śmiercią dziecka zaraz po jego narodzinach. Na szczęście powstały fundacje, które pomagają kobietom w takich trudnych sytuacjach, zarówno jeśli chodzi o kwestie emocjonalne, jak też prawne. Jeszcze kilka lat temu niewiele było wiadomo na temat możliwości pochówku dziecka i zorganizowania pogrzebu, jeżeli trzeba było wcześniej zakończyć ciążę, a dziecko urodziło się martwe albo kobieta poroniła.
Jak leczyć nienarodzone dzieci?
Badanie prenatalne pozwala wykryć nieprawidłowości jeśli chodzi o różne organy i układy u dziecka. Wiele takich chorób i nieprawidłowości można z sukcesem wyleczyć przeprowadzając operację w łonie matki. To co kiedyś było absolutnie niemożliwe, dzisiaj jest wykonywane niemalże codziennie w najlepszych klinikach świata, profesorowie medycyny zdobywają coraz lepsze kwalifikacje i potrafią naprawić chore serce u nienarodzonego dziecka.
USG w czasie ciąży
USG prenatalne jest badaniem w pełni bezpiecznym, najczęściej przynosi prawidłowy wynik i kobieta może resztę ciąży żyć spokojnie. Czasami jednak trzeba zmierzyć się z konsekwencjami złego wyniku. Badanie prenatalne nie zawsze kończy się dobrze. Są też badania inwazyjne, które mogą skończyć się nawet utratą ciąży, jednak dzieje się tak naprawdę w bardzo rzadkich sytuacjach.