Zakup dobrej jakości alkomatu to krok, na który decyduje się wielu kierowców. Jest to warte pochwalenia, bowiem lepiej mieć urządzenie, którym łatwo sprawdzimy poziom alkoholu w wydychanym powietrzu niż wyjechać na drogę i stracić prawo jazdy za poruszanie się pod wpływem alkoholu, a tym bardziej spowodować wypadek. Warto jednak pamiętać, że alkomat trzeba regularnie kalibrować.
Czy każdy alkomat trzeba kalibrować?
Odpowiedź na to pytanie brzmi nie. Każdy sklep z alkomatami posiada alkomaty do kalibrowania i takie, które jej nie wymagają. jednak te ostatnie nie są warte zakupu, bowiem margines błędu pomiaru jest zbyt duży. Bardzo łatwo popełnić błąd i wyjechać na drogę w przekonaniu, że jesteśmy trzeźwi. W ofercie alkomaty sklep są alkomaty w różnych cenach. Zawsze warto stawiać na te najdroższe. Żaden sklep z alkomatami nie sprzedaje ich taniej niż za kilkaset złotych, jednak jest to wydatek, który warto ponieść.
Niejeden alkomaty sklep kalibruje te urządzenia, jednak nie każdy. Jeśli nie ma takiej usługi w danym alkomat sklep, trzeba znaleźć firmę zajmującą się taką kalibracją, oddać lub odesłać alkomat i odebrać skalibrowany. Niestety kalibracji nie da się przeprowadzić samodzielnie. Musi to zrobić alkomat sklep lub wyspecjalizowany punkt.
Kalibracja musi być regularnie powtarzana
Co do zasady, kalibrację alkomatu trzeba powtarzać co najmniej raz w roku. Jeśli alkomat jest używany bardzo często, warto nawet skrócić ten czas. Na szczęście sama usługa kalibracji nie jest bardzo dużym wydatkiem, więc nie będzie znacznym obciążeniem domowego budżetu
Margines błędu pomiaru
Warto pamiętać, że każdy alkomat ma margines błędu pomiaru. Najczęściej dane na ten temat można znaleźć w danych technicznych urządzenia lub w instrukcji jego obsługi. Po kalibracji margines błędu pomiaru będzie dalej istniał. Trzeba mieć tego świadomość i na to uważać, szczególnie, gdy pomiar wykazuje wartości alkoholu zbliżone do dozwolonych w danym kraju. W Polsce można poruszać się pojazdem, mając w wydychanym powietrzu mniej niż 0,2 promila alkoholu. Jeśli alkomat ma margines błędu wynoszący 0,02 promila, a wynik wskazuje, że wydychanym przez nas powietrzu jest 0,19 promila alkoholu, może to oznaczać, że jest albo 0,17 albo nawet 0,21, a więc już dawka po której nie można prowadzić pojazdu. Mając świadomość błędu pomiaru, niekiedy po prostu warto odczekać kilkanaście minut, dokonać pomiaru raz jeszcze i mieć pewność, że możemy prowadzić pojazd i nie spotkają nas konsekwencje prawne za jazdę pod wpływem alkoholu.