Poszukując pracy nie da się skupić jedynie na polskich podmiotach gospodarczych. Intensywnie zachodzą procesy globalizacji, które utrudniają nawet rozpoznanie, które przedsiębiorstwo jest zupełnie podmiotem polskim. Równie istotny jest fakt, że wiele zagranicznych organizacji przeniosło się do Polski z powodów finansowych i tam właśnie, często łatwo znaleźć pracę.
Jak dostosować się do międzynarodowych warunków?
Zanim rozpocznie się cały proces aplikacji warto zapoznać się z kulturą pracowniczą jaka panuje zarówno w kraju jak i w całej organizacji. Zdarza się bowiem, że kandydaci, a później pracownicy nie mogą sobie poradzić ze zmianą systemu pracy. Pierwszym krokiem aplikacyjnym jest oczywiście napisanie cv po angielsku zgodnie z normami i pasującego do konkretnego pracodawcy. Dokumenty aplikacyjne w języku angielskim nie są jednak tylko tłumaczeniem z języka polskiego. Zanim rozpocznie się pisanie aplikacji warto wyszuka czy w danym kraju można podawać w cv wszystkie dane osobowe, czy mile widziane jest zdjęcie. Warto od początku zaadaptować się do systemu rekrutacji, jaki panuje w konkretnym kraju i na taki proces się nastawić.
Dotyczy to także procesów rekrutacji w międzynarodowych organizacjach czy w korporacjach. Są one przeprowadzone na zasadach panujących w krajach pochodzenia. Warto zaznaczyć, że każda organizacja ma własną kulturę organizacyjną, i dostosowanie się do niej w procesie rekrutacji jest dobrze widziane, oraz jest atutem w poszukiwaniu zatrudnienia. Dlatego już po napisaniu cv po angielsku rozsądnie jest przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej nie tylko przypominając sobie słówka po angielsku, ale także zapoznając się ze stroną internetową organizacji, panującym dress code. Przyjście na rozmowę kwalifikacyjną w odpowiednim stroju może przesadzić o powodzeniu w poszukiwaniu zatrudnienia.
Jak napisać cv po angielsku zgodnie z normami?
Życiorys w języku angielskim różni się od tego w języku polskim. Istotne jest, że w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Stanach Zjednoczonych działają ustawy i programy mające walczyć z dyskryminacją. Dlatego wszelkie dane, których ujawnienie może prowadzić do takich zachowań są zakazane. Dane te to płeć, data i miejsce urodzenia, stan cywilny, wyznawana religia – w wielu krajach źle widziane są także cv zawierające zdjęcia. W Wielkiej Brytanii dla przykładu zazwyczaj takie życiorysy są odrzucane już na pierwszym etapie rekrutacji. Z drugiej strony dobrze widziane są cv, które są unikalne i dostosowane do wartości, jakimi kieruje się organizacja.