Jeżeli pragniemy zniwelować nieprzyjemny zapach z szamba, ograniczyć ilość odpadów, zmniejszyć prawdopodobieństwo niedrożności opływów, tym samym ograniczając koszta eksploatacji, to pomocne mogą być bakterie do szamba.
Jak działają bakterie
Żele, granulat czy też tabletki do szamba zawierają w sobie florę bakteryjną, która naturalnie występuje w zbiornikach na nieczystości. Z tego powodu są one w pełni kompatybilne z florą bakteryjną już znajdującą się w szambie. Ponadto bakterie do oczyszczalni pomagają w usunięciu z szamba różnego rodzaju chorobotwórczych drobnoustrojów.
Poprzez ograniczenie procesu fermentacji bakterie w sposób efektywny ograniczają nieprzyjemny zapach, przyczyniają się do rozkładu różnego rodzaju osadów, również tych powstałych w wyniku osadzania się tłuszczy zapewniając pełną drożność odpływów. Przekłada się to na ograniczenie potrzeby opróżniania zbiornika przynosząc oszczędności.
Jak stosować bakterie do oczyszczalni
Bakterie należy stosować w sposób regularny, tylko wtedy będziemy w stanie zachować najwyższą efektywność. Należy pamiętać, iż różnego rodzaju zanieczyszczenia chemiczne mogą znacząco ograniczyć działanie bakterii. Spośród różnorodnych środków chemicznych mogących zaburzyć funkcjonowanie bakterii w szambie wymienić należy środki do czyszczenia toalet zawierające w sobie chlor, detergenty stworzone na bazie kwasu mrówkowego oraz środki służące do udrażniania rur.
Dokładna procedura stosowania bakterii do oczyszczalni zależeć będzie od formy, w jakiej bakterie są sprzedawane, mogą to być między innymi tabletki, proszek granulki, a także żel oraz od rodzaju wykorzystanych przez producenta bakterii i wielkości pojemnika. Tabletki do szamba lub bakterie w innej formie wsypuje się bezpośrednio do zbiornika lub do muszli klozetowej. Dokładne wytyczne będą podane przez producenta.
Jak wybrać odpowiedni środek do szamba
W internecie, jak i w sklepach stacjonarnych zakupić można różnorodne bakterie do szamba. Jednakże nie wszystkie z nich mogą zagwarantować pełną naturalność swojego składu. W wielu z nich odnaleźć można silne substancje chemiczne, które ograniczają lub uniemożliwiają bakterią prawidłowy rozkład nieczystości w zbiorniku.
Dlatego wybierając środek do szamba należy kierować się jego składem. Najlepiej sprawdzą się tzw. biopreparaty, czyli preparaty zawierające w sobie jedynie szczepy bakterii, które w sposób efektywny oraz ekologiczny usuwają nieczystości znajdujące się w szambie.