Firmy produkcyjne coraz częściej decydują się na wdrożenia nowoczesnych rozwiązań technologicznych w myśl koncepcji Przemysłu 4.0. Wśród nich znajdują się także systemy informatyczne służące do sterowania produkcją. Jak działają i jakie korzyści oferują?
Perspektywy nowoczesnej produkcji
We współczesnych zakładach powszechnie wykorzystuje się nowoczesne rozwiązania technologiczne wspomagające realizację procesów produkcyjnych.
Wśród rozwiązań stosowanych w produkcji znajdują się nie tylko zaawansowane maszyny i urządzenia połączone z automatyką przemysłową, ale także systemy informatyczne, których zadaniem jest zarządzanie prowadzonymi procesami.
Cyfrowa transformacja firmy z MES
Aby zarządzać procesami produkcyjnymi, wykorzystuje się systemy sterowania produkcją klasy MES, czyli Manufacturing Execution System. Są to złożone systemy służące do komunikowania i przesyłu danych w obszarze produkcji.
Za pomocą systemów klasy MES można połączyć ze sobą urządzenia produkcyjne, automatykę, technologie informacyjne, w tym komunikacyjne oraz oprogramowanie, by gromadzić i analizować informacje w celu zarządzania procesami produkcyjnymi.
Jednocześnie systemy sterowania produkcją umożliwiają integrację z innymi systemami informatycznymi używanymi w firmie, na przykład:
– ERP – systemami do zarządzania zasobami,
– WMS – systemami do zarządzania magazynami,
– APS – systemami do planowania i harmonogramowania.
Funkcje systemów sterowania produkcją
Systemy używane do sterowania produkcją oferują dostęp do wachlarza funkcji, które pozwalają na sprawne prowadzenie procesów w przedsiębiorstwach w każdej branży.
Wśród typowych funkcji systemów MES znajdują się:
– Wizualizacja produkcji,
– Śledzenie produkcji w czasie rzeczywistym,
– Kontrola wydajności pracy,
– Planowanie procesów produkcyjnych,
– Rejestracja przestojów – planowanych oraz nieplanowanych,
– Kontrola i aktualizacja stanów magazynowych,
– Powiadamianie o zatrzymaniach,
– Generowanie raportów.
Tak szeroka gama funkcji przekłada się na korzyści wdrożenia systemów zarządzania produkcją, w tym zwiększenie wydajności procesów, skrócenie cykli produkcyjnych, podniesienie jakości produktów oraz zredukowanie kosztów pracy zakładu.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Trinitec.