Skaner kodów kreskowych to urządzenie, które obecne jest dzisiaj wszędzie. Mechanizm jego działania jest bardzo prosty i oparty jest na fizycznym zjawisku odbijania i pochłaniania światła. Właśnie przez ten fakt rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje skanerów kodów kreskowych. Jednym przykładem są skanery diodowe a drugim laserowe.
Jak działa skaner laserowy?
Laserowy skaner kodów kreskowych zawiera fotodiodę. Ten element konstrukcji urządzenia rejestruje poszczególne elementy kodu kreskowego odbijając światło i je pochłaniając. W skrócie chodzi o to, że jasne paski dają mocniejszy impuls, ponieważ światło się od nich odbija, a ciemne paski dają słabszy impuls, bowiem w tym przypadku światło jest pochłaniane.
Takie informacje o paskach kodów są następnie przekształcane w impuls elektryczny, który zawiera informacje o danych kodach, czyli o ich cyfrach, grafikach, znakach czy literach. Wszystkie informacje są odczytywane ze skanera z poziomu kasy fiskalnej lub komputera.
Jak działa skaner diodowy?
Ten rodzaj mechanizmu skanerów kodów kreskowych najczęściej spotykany jest w tak zwanych imaginerach. Małe diody LED oświetlają dany kod, a następnie czujnik mierzy napięcie, które znajduje się pod każdą taką diodą.
W wyniku tego zjawiska zostaje stworzona konkretna mapa, taki cyfrowy obraz kodu. Schemat ten także jest odczytywany z poziomu komputerów lub kas fiskalnych.
Jak wybrać odpowiedni skaner kodów kreskowych?
Decydując się na zakup konkretnego skanera, trzeba wiedzieć dokładnie do jakich zadań specjalnych będzie on wykorzystywany. Wziąć trzeba pod uwagę jego mobilność, wielkość, skalę odczytywanych kodów i preferowaną szybkość obsługiwania klienteli oraz swoje możliwości finansowe.
Do pracy w hurtowniach, magazynach lub na halach produkcyjnych potrzebne będą skanery magazynowe. Są one znacznie mocniejsze, trwalsze i odporniejsze na uderzenia, czy upadki z różnych wysokości. Takie urządzenia odczytują kody o bardzo dużych rozmiarach. Doskonale współpracują również z różnego rodzaju programami magazynowymi.