XXI wiek zdominowany jest przez wykonywane na coraz szerszą skalę działania ekologiczne. Nikogo nie dziwią już pojemniki na segregowane odpady, sprzedawanie mleka w szklanych butelkach, czy zakupy do własnych woreczków i pojemników. Istnieje jednak branża, która została pod tym względem w pewnym stopniu zaniedbana. Mowa tutaj o przemyśle odzieżowym.
Czy moda na zero waste pasuje do przemysłu tekstylnego?
Zero waste, czyli bez odpadów, zaczyna pojawiać się również w Polsce. Kobiety coraz częściej decydują się na zakupy w sklepach z używaną odzieżą. Jeszcze kilka lat temu wizyta w tego typu przybytku była powodem do wstydu, dziś jest oznaką miłości do środowiska.
Wytwarzane w różnego typu procesach ubrania w znaczny sposób zanieczyszczają środowisko. Każdy z etapów, w czasie którego powstają przyczynia się do zwiększenia liczby szkodliwych odpadów. Ponowne wykorzystanie ubrań pozwala ograniczyć ilość produkowanych sztuk odzieży.
Sklepy z używaną odzieżą- jak z nich korzystać?
Wizyta w lumpeksach (jak potocznie te sklepy są nazywane) wymaga od nas pewnej dozy przygotowań. Po pierwsze warto stworzyć listę potrzebnych ubrań i dodatków. Pomoże nam ona w rozważnych i kontrolowanych zakupach. Wszak nie chodzi tutaj o kupienie góry ciuchów, które następnie wyrzucimy- bądźmy odpowiedzialni za nasze środowisko.
Najlepsze ubrania złowić można oczywiście zaraz po otwarciu. Nie zawsze możemy sobie jednak pozwolić na wizytę w godzinach porannych. Jednak głowa do góry! Często w ciągu tygodnia dokładane są nowe ubrania. Najważniejsza jest w tym przypadku cierpliwość.
Second hand innemu second handowi nierówny
Stałe bywalczynie sklepów sh wskazują na ich nierównomierny standard. W jednych ubrania są wyprasowane i powieszone na wieszakach, podczas gdy w innych czeka nas wielogodzinne przerzucanie stert ciuchów umieszczonych w koszach.
Za najlepsze sklepy z ubraniami z drugiej ręki uważa się miejsca, gdzie sprzedawana jest odzież z Anglii. Część ubrań posiada tam metki, dlatego zakupy w tego typu przybytkach mogą okazać się naprawdę udane. Ponadto większość z nich wykonana jest z wysokiej jakości materiału, dzięki czemu posłuży nam dłużej niż poliestrowy podkoszulek kupiony w popularnej sieciówce.
W czasie zakupów stawiajmy na naturalne tkaniny takie jak bawełna, czy wełna. Są one nie tylko przewiewne, ale mniej szkodliwe dla otaczającego środowiska. W procesie ich produkcji wykorzystywanych jest mniej szkodliwych substancji, o czym warto pamiętać.
Artykuł powstał we współpracy z Hurtownią odzieży Angora