Tak samo jak u dorosłych, tak samo i w życiu dzieci pojawiają się problemy, które wpływają na ich zmianę w zachowaniu. Agresja czy zamknięcie w sobie często są formą wołania o pomoc, z którą rodzice nie zawsze potrafią sobie samodzielnie poradzić. Rozwiązaniem może być skorzystanie z pomocy, jakiej udziela psycholog dziecięcy w Gliwicach.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze psychologa dziecięcego w Gliwicach?
Psycholog dziecięcy to osoba, która ukończyła jednolite studia magisterskie na kierunku psychologia oraz odbyła specjalizację zawodową w zakresie psychoterapii dzieci i młodzieży. Na odpowiednie kwalifikacje dobrego psychologa dziecięcego wskazują również certyfikaty uczestnictwa w licznych szkoleniach oraz bogate doświadczenie zawodowe. Wybierając właściwą osobę warto kierować się również obszarem jej pracy, co umożliwi nam odpowiednią pomoc a nie odesłanie do innego psychologa. Dobrego specjalistę cechuje również brak oceny kompetencji i metod wychowawczych rodziców, lecz obiektywny pogląd na zachowanie dziecka i jego relacji z innymi osobami.
Przebieg wizyty u psychologa dziecięcego
Początkowo, specjalista przeprowadza wywiad z rodzicami w celu oceny stanu dziecka na podstawie informacji o jego zachowaniu czy zwyczajach a także o stopniu relacji rodzinnych i więzi z poszczególnym rodzicem. Kolejnym krokiem jest rozmowa z samym dzieckiem i poznanie jego perspektywy. Dodatkowym elementem umożliwiającym postawienie odpowiedniej diagnozy są ewentualne opinie innych psychologów, karty wypisów ze szpitali czy wykonanie specjalistycznych testów psychologicznych i pedagogicznych. Po postawieniu właściwego rozpoznania, dochodzi do omówienia wyników z rodzicami a następnie do zaproponowania przez specjalistę odpowiednich dla danego przypadku metod terapeutycznych.
Psycholog dziecięcy w Gliwicach – gdzie się udać?
Pomoc, jaką oferuje psycholog dziecięcy w gliwicach, można znaleźć w wielu miejscach, natomiast o wyborze decydować może wiele czynników. W przypadku bezpłatnej pomocy, zawartej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, są to liczne poradnie zapewniające wsparcie psychologiczne i psychiatryczne. Ich minusem jest jednak wydłużony czas oczekiwania na konsultację z powodu dużego zapotrzebowania pacjentów z Gliwic oraz okolic. Drugą opcją jest skorzystanie z komercyjnych placówek rozsianych na terenie miasta. W tym wypadku czas oczekiwania na wizytę jest krótszy, jednakże jest ona odpłatna. W obydwu formach konieczne jest wcześniejsze uzyskanie skierowania od lekarza.