Większość pacjentów, którzy mieli do czynienia z masażami, uważa, że masaż klasyczny to każdy masaż na stole, jaki skutkuje zmniejszeniem napięcia mięśni na wybranej powierzchni ciała. Tymczasem masaż, w których stosowane są nowoczesne techniki masujące, może działać także odchudzająco na tkanki i mięśnie.
Czym jest masaż klasyczny
Masażem klasycznym można nazwać masaż, który jest wykonywany przy użyciu siły dłoni masażysty na specjalnym stole do masażu. Niektóre rodzaje masażu, jak np. masaż karku czy masaż poszczególnych odcinków nóg, mogą być wykonywane w pozycji siedzącej.
Zasadniczo masaż, który można uznać za masaż klasyczny, wykonywany jest, gdy pacjent leży, a masowane przez masażystę tkanki i mięśnie są pokryte warstwą oliwy lub specjalnej maści, ułatwiającej masowanie obolałych miejsc.
Najczęściej masaż stosuje się, aby zminimalizować dolegliwości bólowe w obrębie stawów, jednak coraz częściej masaż stosuje się także po to, aby zmniejszyć ryzyko powstania zasinień czy wręcz aby przyspieszyć odchudzanie pacjenta.
Najpopularniejsze techniki masażu
Większość masażystów w czasie jednego seansu sięga po bardzo różne techniki masażu. Na początku oraz na końcu masażu wskazana jest technika głaskania, gdy mięśnie się odprężają. Przy dużym progu odczuwania bólu niektórzy pacjenci mogą być masowani jedynie w ten sposób.
Na wszelkiego rodzaju stłuczenia, przykurcze ścięgien i mięśni, ale również przy głębokich bliznach, wskazana jest technika rozcierania, którą uzupełnia technika ugniatania. Każda z technik ma dość podobne działanie.
W wielu przypadkach do klasycznego masażu wykorzystuje się także specjalne urządzenia. Tak jest np. w przypadku masażu wibrującego, który traktowany jest jako wsparcie przy odchudzaniu.
Na co działa masaż
Najczęściej masaż jest kojarzony z dolegliwościami bólowymi, głównie mięśniowymi, które dzięki regularnego głaskaniu czy ugniataniu w znaczącym stopniu się minimalizują.
Niektóre techniki masażu wykorzystuje się przy bolesnych przykurczach tkanek, zaniku mięśni czy przy leczeniu stanów pourazowych. Wybrane techniki przyspieszają rekonwalescencję, zmniejszając obrzęki czy ból.
Głównym atutem masażu jest poprawa krążenia krwi i limfy. Masaż może jednak działać pobudzająco lub uspokajająco, coraz powszechniej stosuje się go przy odchudzaniu.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Medica SPA