Skip to content Skip to footer

Bandażowanie ran? Sięgnij po bandaż elastyczny

Bandaże elastyczne nie służą wyłącznie do opatrywania ran, są wykorzystywane także w fizjoterapii. Za ich pomocą można przyspieszyć proces regeneracji, co ma szczególne znaczenie w przypadku urazu. Nie brakuje bandaży, które przepuszczają powietrze, dzięki czemu skóra może swobodnie oddychać, nie dochodzi do jej przegrzania.

Co warto wiedzieć o bandażach elastycznych?

Bandaże elastyczne są samoprzylepne, ale nie mają żadnego kleju. Nie przylepią się wobec tego do skóry ani włosów. Do ich produkcji sięga się po specjalny materiał, który po przytwierdzeniu do powierzchni trzyma się jej mocno, ale jednocześnie nie ma problemu z jego odklejeniem i pozostawieniem śladów.

Ogromną zaletą jest także brak konieczności stosowania rozmaitych zapinek, wiązań i plastrów, co przekłada się oczywiście na ogromną wygodę i łatwe użytkowania. Po bandaż elastyczny sięga się przede wszystkim w fizjoterapii, a mianowicie podczas wykonywania zabiegu sztywnego tapingu. Świetnie sprawdza się przede wszystkim przy urazach, skręceniach i naciągnięciach. Za pomocą bandaży elastycznych możliwe staje się również sprawne przymocowanie opatrunku.

Jak wybrać odpowiedni bandaż elastyczny?

W sprzedaży znajduje się wiele rodzajów bandaży elastycznych, dzięki czemu nie ma problemu z dobraniem dla siebie odpowiedniego produktu. Bardzo ważne przy zakupie będzie zwrócenie uwagi na szerokość bandaża, powinno się dobrać do wielkości owijanego obszaru. Należy również upewnić się, czy będzie on się trzymać samoistnie na skórze po przymocowaniu, czyli bez potrzeby stosowania dodatkowych elementów typu zapinki. W przypadku bandaży elastycznych niezwykle ważne jest to, aby były one odpowiednio naciągnięte.

Istotne jest prawidłowe przytwierdzenie, aby unieruchomić zabandażowane miejsce, prawidłowo je uciskać. Kwestia komfortu jest kluczowa w przypadku bandaży, to samo dotyczy łatwego użytkowania. Kluczowe staje się również to, aby bandaż został wykonany z materiału przewiewnego, czyli pozwalającego skórze swobodnie oddychać. Gwarantuje to lepsze gojenie, przyspiesza ten proces. Jeśli nie mają wystąpić żadne reakcje alergiczne, powinno się wybrać bandaż hipoalergiczny. W jego przypadku nic nie będzie uczulać, co ma szczególne znaczenie przy wrażliwej skórze.